Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rejim güçleri Doğu Guta’da 13 sivili daha öldürdü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Esed rejimi ve müttefikleri, Şam’ın Doğu Guta bölgesine yönelik yoğun bombardımanlarını 4 gündür sürdürüyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından yayınlanan verilere göre, rejim güçlerinin, bugün, bölgenin en büyük kentlerinden Duma’ya yönelik düzenlediği füze saldırıları sonucunda aralarında 4 çocuğun olduğu 13 sivil hayatını kaybetti.

AFP’ye bilgi veren SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, Esed rejimine bağlı güçlerin, Duma kentine yönelik sabah saatlerinden bu yana en az 200 karadan karaya füze saldırısı gerçekleştirdiğini, rejim güçlerinin eş zamanlı olarak Sakba, Cisreyn ve Arbin kentlerine de bombardıman düzenlediğini bildirdi.

Merkel: Suriye’deki katliam bir an önce durdurulmalı

Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün yaptığı açıklamada, rejim güçlerinin muhaliflerin son kalelerinden biri olan Doğu Guta bölgesine yönelik operasyonlarına işaret ederek, Suriye’deki katliamların bir an önce durdurulmasını istedi.

Merkel, açıklamasında, “Suriye’deki son durumu üzüntüyle izliyoruz. Suriye rejimi sivillere karşı savaşarak, çocukları öldürmekte ve hastaneleri tahrip etmektedir. Yaşananlar hiçbir açıklama getirilmeden karşısında durulması gerektiren savaş suçlarıdır” dedi.

Esed rejimine bağlı birlikler ve rejime ait savaş uçakları, dün de bölgeye yönelik saldırılarını sürdürürken, rejime bağlı militanların yerden füzeler ve havadan savaş uçaklarından atılan varil bombalarıyla düzenlediği bombardımanda, aralarında 4 çocuğun olduğu 40 sivil ölmüş, en az 350 sivil de yaralanmıştı.

‘Pazar gününden bu yana 310 kişi hayatını kaybetti’

SOHR, rejim güçlerinin Doğu Guta’ya yönelik bombardımanlarını yoğunlaştırdığı Pazar gününden bu yana bölgedeki ölü sayısının 72’si çocuk olmak üzere 310’a, yaralı sayısının ise bin 650’ye yükseldiğini bildirdi.