Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rejim güçleri Doğu Guta’da ilerliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye rejim güçleri, Ceyşul İslam ile girdiği şiddetli çatışmalardan sonra, kuşatılmış Doğu Guta’nın güneydoğusunda ilerleme kaydetti.

630’dan fazla sivil hayatını kaybetti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), rejim güçlerinin Doğu Guta’da gerçekleştirdiği saldırılar nedeniyle üç haftada 630’dan fazla sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

AFP’ye konuşan Gözlemevi Direktörü Rami Abdurrahman, rejim ve müttefiklerinin son 48 saatte muhaliflerin bulunduğu bölgedeki saldırılarını yoğunlaştırarak, iki köyü kontrol altına aldığını ve bölgedeki en büyük muhalefet gruplardan olan Ceyşul İslam tarafından kontrol edilen Şefuniyye şehrinin güneyinde bulunan iki eski askeri üssü de ele geçirdiğini bildirdi.

Rejim güçlerinin, en fazla sivil nüfusa sahip Duma ve Merc bölgesini ele geçirmek için ilerlediğini kaydeden Abdurrahman, rejim güçlerinin son yıllarda birçok şehir ve kasabayı ele geçirmesinden sonra muhalif güçlerin Doğu Guta’nın sadece üçte birini kontrol ettiğine de dikkat çekti.

Şiddetli çatışmalar, sivillerin bölgeden çıkışı için insani koridor açılması amacıyla Rusya tarafından ilan edilen insani ateşkesle çakışırken, SOHR’a göre insani koridordan çıkan sivil olmadı.

SOHR, rejim güçleri ile birlikte ‘Rus danışmanların’ da ağır hava saldırıları ve topçu atışları eşliğinde şiddetli savaşlara karıştığını öne sürerken, 25 Şubat’ta çatışmaların başlamasından bu yana, rejim ve müttefiği olan güçlerden 60 kişinin, Ceyşul İslam’dan ise 34 savaşçının öldüğünü açıkladı.

Muhaliflere bağlı Dorar Şamiye haber ağı, muhalif güçlerin, rejimin Doğu Guta’ya hava saldırıları ve uluslararası olarak yasaklanmış Napalm içeren füzeler ile girme girişimini püskürttüğünü bildirdi.

Ceyşul İslam tarafından yapılan açıklamada ise rejimin Rusya’nın hava desteği ile ilerleme girişimine karşı, Doğu Guta’nın doğu cephelerinde şiddetli çatışmalara girildiği belirtildi.

Mesraba kasabasındaki Yerel Konsey, rejim güçlerinin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2401 sayılı ateşkes çağrısına rağmen, bölgede sivillerin bulunduğu 13 noktayı uluslararası olarak yasaklanmış Napalm içeren füzelerle hedef aldığını belirtti.

Yerel Konsey’in açıklamasında, füzelerin uluslararası hukuku açıkça ihlal ederek, evleri, alışveriş merkezleri ve camileri hedef aldığına yer verilirken, Dorar Şamiye haber ağı da, cumartesi gecesi Duma ve Mesraba’ya düzenlenen Napalm içeren füzeli saldırılarda yaralanan siviller olduğuna dikkat çekti.

Rusya’nın Suriye’deki Uzlaşma Merkezi, Doğu Guta’daki muhalif güçlerin insani ateşkesi ihlal ettiğini öne sürdü.

Merkez Sözcüsü Rus Tümgeneral Vladimir Zolotukhin, dün gazetecilere verdiği demeçte, “Rusya Uzlaşma Merkezi’nin gözetiminde, insani koridor aktifleştirildi. Ancak insani ateşkes döneminde bile silahlı güçlerin kışkırtmaları sona ermedi ve bugün geçiş kapısı vuruldu. Saat 09.45 – 11.10 arasında, hafif silahlarla dört kez hedef alınırken sivillerden 4 kişi yaralandı” ifadelerini kullandı.

Muhalif güçlerin provokatif saldırılarında yeraltı tünellerini kullandığına değinen Zolotukhin, Suriye ordusu ve müttefikleri tarafından Doğu Guta’nın silahlı gruplardan arındırma çabalarını engellemek için sivillerin kalkan olarak kullanıldığını dile getirdi.