Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rejim güçleri Doğu Guta’yı 3’e böldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye rejim, Doğu Guta’daki ilerlemelerinin ardından, Duma ve Harasta şehirlerini Doğu Guta’nın geri kalanından izole ederek, bölgeyi 3’e böldü.

Bu son gelişme ile muhalif gruplar ve siviller üzerindeki baskı daha atarken, bölgedeki kuşatma da daha da sıkılaştı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre rejim, Doğu Guta’yı şu şekilde 3 bölüme ayırdı; Duma ve kuzeyi, Harasta’nın batısı ve merkezden güneye uzanan diğer şehir ve kasabalar.

Şam’ın kapılarından biri olan Doğu Guta, 2012’den bu yana muhalif grupların kalesi haline gelmiş ve rejim kuvvetleri için ana hedef olmuştu.

Rejim güçleri, geçtiğimiz aylarda başladıkları yoğun saldırıların ardından, Doğu Guta’nın yarısından fazlasında kontrolü ele geçirdi.

AFP’ye konuşan SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, “Rejim güçleri, Harasta’nın batısını Duma’ya bağlayan yolda kontrolü ele geçirdikten sonra, Doğu Guta’nın en önemli şehirlerinden Duma’yı diğer bölgelerden izole etti” dedi.

Saldırılar nedeniyle yaralılar hastaneye götürülemiyor

AFP muhabirinin bildirdiğine göre, Doğu Guta’nın en etkin gruplarından olan Ceyşul İslam’ın kalesi olan Duma’da, hava saldırıları neticesinde sokaklar boşaldı. Bölgeye gelen ambulanslar yaralıları aldıktan sonra, saldırıların ara vermemesi nedeniyle hastanelere ulaşmada güçlük çekiyor.

Uluslararası yardım kuruluşlarına çağrı

Duma yerel konseyi, sığınak ve bodrumların kalabalık olması nedeniyle insanların sokak ve parklarda uyuduğunu ve bombardımanların devam etmesi sebebiyle cenazelerini gömmekte büyük güçlük çektiklerini belirterek, uluslararası kuruluşlara ‘S.O.S’ yardım çağrısında bulundu.

SOHR, rejimin saldırılarının 18 Ocak’ta başlamasından bu yana, 200’ü çocuk 975’ten fazla sivilin hayatını kaybettiğini, 4 bin 300’den fazla kişinin de yaralandığını bildirdi.

Öte yandan rejim güçleri ve Feylaku’l Rahman grubu arasında Medeyre, Hamuriyye, Sakba ve Efteris bölgeleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Doğu Guta’daki iki ana grup olan Ceyşul İslam ve Feylaku’l Rahman, son günlerde rejime karşı atağa geçerek saldırı başlattıklarını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler (BM), Doğu Guta’da yaklaşık 400 bin kişinin sıkışıp kaldığını tahmin ederken, insani yardım kuruluşları bölgeye yardım götürmeyi denese de, çok az bir kısmına yardım sağlamayı başarabildi.

2013’ten bu yana kuşatılmış olan bölgeye rejimin saldırılarının artmasından bu yana, BM yardım kuruluşları, insani yardımlara izin verilmesi için çatışmaların durdurulmasını talep etti.

Saldırılar yardımların ulaştırılmasını engelliyor

Saldırıların başlamasından bu yana, insani yardım taşıyan 13 kamyonluk bir konvoy geçtiğimiz pazartesi günü ilk kez Duma’ya girerken, çatışmaların devam etmesi nedeniyle hedefledikleri bütün bölgelere ulaşamadı.

BM yardım kuruluşları da, rejim yetkililerinin, birçok tıbbi malzemeye el koyarak, bölgeye girmelerini engellendiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Suriye Temsilcisi Sacid Malik, ilk insani yardım konvoyunun izlenimlerine değinerek, hala enkaz altında bulunan cesetler nedeniyle bölgeyi keskin bir kokunun sardığına değindi. Doğu Guta’nın ‘büyük bir felakete dönüşmek üzere olduğunu’ vurguladı.

Malik, “Hayatımda, hiç oradaki kadar korkmuş yüzler görmedim” diyerek, Doğu Guta’daki insani krize dikkat çekti.