Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rejim güçleri Doğu Guta’yı üçe böldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya ve Esed rejimine ait savaş uçaklarının yoğun bombardımanıyla Suriyeli muhalif grupların kontrolündeki Şam’ın Doğu Guta bölgesinin doğusundan ilerleyen rejime bağlı militanlar, bölgenin orta kesimindeki Mesraba ve Mudira beldelerini ele geçirerek, batıdaki kuvvetlerle birleşti.

Rejim güçleri, bu ilerleyişle birlikte bölgenin kuzeyindeki Duma ve Hareste beldelerini birbirine bağlayan otobanı ateş altına alarak, kuzeydoğuda Duma, kuzeybatıda Hareste, güneyde ise Cobar, Arbin, Zemelka, Kefr Batna, Ayn Terma, Cisreyn ve Hezza beldeleri olmak üzere, Doğu Guta’yı birbirinden bağımsız üç kısma ayırdı.

Rejim güçleri, askeri üsse ulaştı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), rejime bağlı güçlerin Pazar günü bölgenin doğusundan ilerleyişini sürdürerek Mesraba ve Mudira beldelerini ele geçirdiğini ve bölgenin batı ucundaki Askeri Araçlar İdaresi’ne ulaştığını bildirirken, bölgedeki çatışmaların devam ettiğini kaydetti.

Rejime bağlı resmi haber ajansları, “Suriye ordusunun bölgenin en büyük iki beldesi olan Duma ve Hareste beldelerini geri kalan beldelerden ayırarak bölgeyi ikiye böldüğünü” aktardı.

Hizbullah’a bağlı savaş medyası birimi ise rejim kuvvetlerinin Duma’yı tamamen kuşatma altına aldığını bildirirken, Suriye Resmi Televizyonu, beldeden dumanların yükseldiği görüntüleri paylaştı.

SOHR: Ölü sayısı bin 111’e ulaştı

Esed rejimine bağlı güçler, 2013 yılından bu yana kuşatma altında tuttuğu ve 400 bini aşkın sivilin yaşadığı Doğu Guta’ya yönelik kara operasyonunu sürdürüyor. SOHR, rejim güçleri tarafından, Doğu Guta’ya yönelik Pazar günü gerçekleştirilen bombardıman sonucunda 12 sivilin öldüğünü bildirdi.

Ölü sayısı bin 111’e ulaştı

SOHR tarafından verilen bilgiye göre, Mesraba, Hammuriye ve Sakba belderinde 60 sivil hala enkaz altından çıkarılamazken, rejim güçlerinin 18 Şubat tarihinden beri bölgeye yönelik yoğunlaştırdığı hava saldırıları sonucunda ölü sayısı 229’u çocuk olmak üzere bin 111’e ulaştı.

Öte yandan, rejime yakın haber kaynakları, rejim kuvvetlerinin Doğu Guta’nın güneyindeki Cisreyn ve Aftaris beldelerine doğru ilerleyişe geçtiğini aktardı.