Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Doğu Guta’da 400’den fazla sivil hayatını kaybetti’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) bugün yaptığı açıklamada, Suriye rejim güçleri tarafından, Doğu Guta’ya 5 gün boyunca düzenlenen hava saldırıları sonucunda 400’den fazla sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.

SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, “5 gün süren hava saldırıları ve ağır silahlı bombardımanlar sonucunda 403 sivil hayatını kaybetti. Can kayıplarının en az 46’sı bugün yaşandı” şeklinde konuştu.

Öte yandan SOHR, dün, rejim güçlerinin Halep’in kuzeyinde YPG’nin kontrolünde bulunan bölgeye girdiğini açıkladı.

Görgü tanıkları rejim güçlerinin YPG’nin kontrolü altında bulunan kalan Halak, Bani Zaid ve Bustan el Başa bölgelerine girdiğini ifade etti.

SOHR, rejim güçlerinin Şeyh Maksud, Bostan Paşa, İnzirat, el-Helek, Haydariyye, el-Şekif, Beni Zeyd ve Sukkan el-Şebab mahallelerindeki kontrol noktalarını ele geçirmek için bölgeye girdiğini bildirdi.

Ayrıca SOHR tarafından yapılan açıklamada, bu mahallelerdeki binalar ve kurumlar üzerinde rejim bayraklarının asıldığı, Şeyh Maksud ve çevresinin yanı sıra el-Şekif’in bir kısmının kontrol altına alındığı belirtildi.

YPG sözcüsü Nuri Mahmud ise Halep’te YPG tarafından kontrol edilen bölgelere rejime bağlı güçlerin girdiğine ilişkin iddiaları da yalanladı.

Öte yandan YPG tarafından yapılan açıklamada, Suriye rejimine bağlı yüzlerce savaşçının Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı’na karşı koymak için Afrin’deki ön cephelere konuşlandığı belirtildi.

Sözcü Mahmud, Reuters’a yaptığı açıklamada, ‘Rejime bağlı gruplar Afrin’e geldi. Ancak Türk işgalini durdurmak için yeterli değil” dedi.