Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye rejimi Humus’u bombalıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) verdiği bilgilere göre Suriye rejim güçleri bugün muhaliflerin kontrolü altında bulunan Humus yakınlarındaki bir bölgeye şiddetli bombardımanlar gerçekleştirmeye başladı. Öte yandan Suriye rejim lideri Beşşar Esed, rejime bağlı güçler tarafından kuşatma altına alınan bölgeleri geri kazanmaya çalışıyor.

SOHR, saldırılarla eş zamanlı olarak, televizyonlar, muhalif savaşçıların yapılan anlaşma gereğince geri çekilmelerini sağlamak için Şam’ın güneyinde savaşın yoğunlaştığı bir bölgeye giden yolun açıldığını yayınladı.

Bölgeye hava saldırıları yapıldı

SOHR, Suriye rejiminin Humus ve Hama arasındaki bölgeye saldırdığını ve söz konusu bölgenin Suriye’deki en yoğun nüfuslu bölge olduğunu belirtti. Hava saldırılarının yanı sıra topçu atışları da yapıldığı bildirildi.

Gözlemevinden yapılan açıklamada ayrıca, bölgedeki en büyük şehir olan Rastan’ı hedef alan saldırılar başlamadan önce destek kuvvetlerin bölgeye geldiği bildirildi.

Muhalifler, Suriye’nin kuzeybatısı ve güneybatısında geniş alanları hakimiyeti altında bulunduruyor.

ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyonun desteği ile Suriye Demokratik Güçleri (SDG) geçtiğimiz yıl DEAŞ’a yönelik gerçekleştirdikleri operasyonlar sonrasında Suriye’nin kuzeyi ve güneyinde geniş çaplı bölgeleri egemenliği altına aldı.

Koalisyon dün yaptığı açıklamada, rejim güçlerinin elinde bulunan ülkenin doğusundaki birkaç köyü yeniden kontrol altına aldıklarını açıkladılar.

Şam’ın güneyindeki bölge DEAŞ ve muhalifler arasında bölünmüş durumda. Rejim bu ay Doğu Guta’yı geri almasının ardından söz konusu bölgede yoğun çatışmalar ve bombardımanlar yaşanıyor.

Heyet’u Tahriru’ş- Şam İdlib’e çekilecek

Rejime bağlı basın organlarından dün akşam geç saatlerde yapılan açıklamada, muhalif gruplardan biri olan ve bünyesinde El Kaide örgütüne bağlı militanları barındıran Heyet’u Tahriru’ş- Şam’ın Suriye’nin kuzeyindeki muhaliflerin hakimiyeti altında bulunan İdlib’e çekilmeyi kabul ettiği bildirildi.

Suriye rejim televizyonları, geri çekilme hazırlıkları olarak ifade ettiği bazı görüntüler yayınladı. Yapılan yayında ayrıca Suriye’nin kuzeyinde bulunan rejimin kontrolü ve muhaliflerin kuşatması altında bulunana iki şehrin tahliye edildiğine dair görüntüler de yer aldı.