Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rejim güçleri Rusya gözetiminde Dera’ya girdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye muhalefeti ile Rusya arasında varılan anlaşmanın ardından rejim güçleri belirlenen bölgelere girişe başladı. Muhalifler, silahların teslimi ve sivillerin tahliyesi de dâhil anlaşma şartlarına uyduklarını belirtti.

Suriye Resmi Haber Ajansı’nın (SANA) haberine göre rejim güçleri dün ülkenin güneyindeki Dera’da muhaliflerin kontrolü altındaki bölgelere girdi.

SANA’nın Dera muhabiri, “Suriye ordusuna bağlı birlikler, Dera merkeze girerek posta binası önündeki meydana bayrak astı” bilgisini verdi.

Rusya’nın arabuluculuğunda önceki gün muhalif gruplar ile rejim güçleri arasında muhaliflerin ağır silahlarını teslim ederek Dera’dan çekilmesini ön gören bir anlaşma imzalanmıştı.

SANA’nın haberinde rejim ile muhalifler arasında varılan anlaşmanın Dera merkez, el-Sed yolu, Secne, el-Menşiye, Garz ve el-Savami beldelerini kapsadığı bilgisi verildi. Bölgeden ayrılmak isteyen “teröristlere” izin verileceği kaydedildi.

Esed rejimine bağlı güçler Dera’nın yüzde 80’ini kontrol altında tutarken bölgenin yüzde 15’i muhaliflerin, kalan kısmı ise DEAŞ terör örgütünün elinde.

Muhalifler: Anlaşmaya uyuyoruz

Muhalif yetkililer üst düzey Rus yetkililerden oluşan bir heyetin dün muhalif gruplarla Dera’nın Şam rejimine teslimini konuşmak üzere kendi kontrolleri altındaki bölgeye geldiğini bildirdi.

Reuters’e bilgi veren muhalif yetkililer, müzakerelerin sürdüğünü ve Rusya’nın Şam rejimi kontrolünde yaşamak istemeyenlerin bölgeden ayrılmasını ön gören anlaşma şartlarına uyduğunu aktardı.

Konuya dair açıklama yapan muhalif yetkililerden Ebu Cihad, muhalif savaşçıların anlaşmaya uyduğunu ve silahlarını teslim etmeye başladığını söyledi.

Yetkili, Rusya’nın Dera’da sivillerin korunması için Rus askeri polislerinin bölgede kalması yönündeki sözlerini tutmalarını beklediklerini de sözlerine ekledi.

Dera’da varılan anlaşmaya rağmen rejim güçlerinin kuşatması altındaki 2 bin muhalif ve aileleri bölgeden tahliye edilmek istiyor.

Muhalifler, rejim güçlerinin çeşitli bölgelerde yaptığı yağma ve intikam eylemlerinin tekrarlanmaması için Rus askeri polislerinin sivillerin güvenliğini sağlamasını şart koşmuştu.

Dera’daki muhalif gruplardan birinin lideri olan Ebu Beyan, “Ruslar, rejime bağlı militanların Dera merkeze girmeyeceğine dair garanti verdi” dedi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) verdiği bilgiye göre, Dera’nın batı kırsalından göç eden binlerce sivil bölgeye geri döndü. Rejime bağlı birlikler Dera’nın batısındaki Tefes, beldesine girdi. Rejim güçlerinin Ibta, Dail ve çevresindeki bölgelere girmesiyle birlikte, daha önce bölgeden göç eden siviller evlerine geri dönmeye başladı.