Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rejim ile muhalifler arasında Haresta’da esir anlaşması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye rejimine bağlı medya organları, 27’si silahlı toplam 182 kişi Doğu Guta’daki muhaliflerin kontrolü altındaki Haresta kasabasını terk ederek, rejimin kontrolü altındaki topraklarına geçtiğini duyurdu. Hizbullah’ın savaş medyasına göre, Suriyeli muhalifler, Haresta bölgesi ile ilgili bir anlaşmanın ilk adımı olarak Perşembe günü 5 muhalif karşılığında 13 rejim askerini serbest bıraktı.

Bölgeden yapılan tahliye, rejim güçleri ve müttefiklerinin Şam yakınlarındaki Doğu Guta’da geçtiğimiz aydan bu yana sürdürdükleri şiddetli saldırılar sonrasında yürütülen müzakereler sonucu ilk geri çekilmeyi temsil ediyor.

Bununla birlikte, kuşatma altındaki Doğu Guta’yı hedef alan rejim ve Rus uçakları tarafından bugün yapılan hava saldırılarında 19 sivil öldürüldü.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Müdürü Rami Abdurrahman, yaptığı açıklamada, Suriye rejimi ve Rus hava saldırıları sonucunda, Zemlika kasabasında 16 ve yakınlardaki Arabeyn kasabasında 3 olmak üzere toplam 19 sivilin öldüğünü belirtti.

Fransız Haber Ajansı’na (AFP) açıklamalarda bulunan Abdurrahman, Şam yakınlarında bulunan muhalif grupların son kalesi Doğu Guta’nın güney bölgelerinde hava saldırılarının yoğun bir şekilde devam ettiğini ifade etti.

Siviller rejim tarafına geçti

SOHR yaptığı açıklamada, çok sayıda Suriyeli sivilin Perşembe sabahı Doğu Guta’daki Duma kentinden ayrıldığını bildirdi. Aynı şekilde bölgeden canlı yayın yapan bir Rus kanalı, çocuklarını ve valizlerini taşıyan sivil kafilelerini rejimin kontrolü altındaki bölgeye girerken çektiği görüntüleri ekranlara aktardı.

SOHR’a göre, bölgeden çarşamba günü 2 bin, bugün ise sabah saatlerinden bu yana bin 500 kişi ayrıldı.

Doğu Guta’nın yüzde 70’i rejim kontrolünde

Doğu Guta’nın en kalabalık kenti olan Duma, bir haftadan fazla bir süredir rejim güçlerinin kuşatması altında. Ceyş’ul- İslam, muhaliflerin kalelerinden biri olan Doğu Guta’nın yüzde 70’inde kontrolü sağlayan Rejim güçlerine karşı savaşmaya devam edeceğini açıkladı. Ancak SOHR bu açıklamaya rağmen, Şam ve müttefiki Rusya’nın, sivillerin bölgeden ayrılması muhaliflerle anlaşmaya vardığını kaydetti.

Öte yandan SOHR, Doğu Guta’ya yönelik devam eden saldırılarda bugüne kadar bin 500 sivilin hayatını kaybettiğini belirtti.