Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rejimden Humus kırsalına şiddetli bombardıman | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sivil Savunma kaynaklarına göre Esed rejiminin abluka altında olan Humus bölgesinin kuzey kırsalına pazar günü yaptığı şiddetli bombardıman sonucu iki sivil ölürken birçok kişi yaralandı.

Kaynaklar, Kazakistan’ın başkenti Astana’da Rusya, Türkiye ve İran’ın yaptığı anlaşma sonrası bölgedeki gerginliğin azalmış olmasına rağmen Esed güçlerinin bölgeye sabah saatlerinden itibaren 70 hava saldırısı düzenlediğini ekledi.

Zafaran kasabasının İzzeddin, Tallaf, Deyr Ful, Mekremiyye köylerini hedefledi. Yerel Kaynaklar Zafaran hastanesinin bombalandıktan sonra hizmet dışı olduğunu doğruladı.

AA muhabiri, Suriye rejiminin, Doğu Guta’daki muhalif bölgelerini ele geçirdikten sonra abluka altındaki Humus’un kuzey bölgesini hedeflediğini nakletti.

Öte yandan, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Humus’un kuzey kırsalına yapılan hava saldırısı operasyonlarını gözlemledi. Cumartesi gece yarısı başlayan ve dünden itibaren süren savaş uçaklarının bombardımanında Mekremiyye, Deyr Ful, Zafaran, İzzeddin, Hamirat ve Humus – Salmiya yakınındaki yaklaşık 27 bölge hedef alındı. Kuzey Humus kırsalı rejim kuvvetleri tarafından topçu ve füze hedefleriyle bağlantılı olarak rejim helikopterleri de birkaç patlayıcı varille bombardımana tutuldu.

Saldırıları, birkaç kişinin yaralanmasına sebep olduğu gibi Zafaran hastanesinde bekçi olarak çalışan bir görevlinin ölmesine neden oldu. SOHR aynı anda Humus kırsalındaki bölgeleri hedef alan birkaç uçağın uçuşunu gözlemledi.

Beş yıldan beri 200 ile 250 bin arası sivil Humus’un kuzeyinde kuşatma altında yaşıyor.