Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rejimden İdlib’e önce bomba sonra bildiri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Esed rejimine bağlı kuvvetler, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib bölgesinde bulunan muhalif gruplara yönelik askeri operasyon başlatmaya hazırlanırken, radikal gruplara ait askeri mevzilere bombardıman düzenledi. Rejim birlikleri askeri operasyon kapsamında bölgeye havadan bildiri atarken, bildirilerde “Sizi halkımızı çoğunluğunun yaptığı gibi uzlaşıya davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, Temmuz ayının sonlarında yaptığı açıklamada, rejimin öncelikli hedefinin İdlib’in yüzde 60’ını kontrol altında tutan Heyetu Tahriru’ş Şam (Nusra Cephesi) olduğunu açıklamıştı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), rejime bağlı güçlerin, füze ve top ateşi saldırılarının İdlib’in güneybatısındaki Cisr el-Şuğur beldesine yoğunlaştığını bildirdi.

Yoğun bombardıman düzenlendi

SOHR Müdürü Rami Abdurrahman rejim güçlerinin bölgede ilerleme kaydettiğini işaret ederek, “Bombardımanlar, rejimin İdlib’e yönelik operasyonlarının hazırlığı olarak gerçekleştirildi” dedi.

Hükümet yanlısı el-Vatan gazetesi ise haberinde, rejimin Heyetu Tahriru’ş Şam milislerinin ve müttefiklerinin bulunduğu bölgeleri yoğun bombardıman düzenlediğini belirtti.

Çatışmaların başlamasından bu yana rejim, Suriye topraklarının kontrolünü yeninden sağlama isteğini yinelerken, müttefiki Rusya’nın da yardımıyla uzlaşı ve askeri operasyonlarla ülkenin büyük bölgelerinin kontrolünü yeniden ele geçirdi.

SOHR, İdlib ve Hama’da yasadışı silahlı örgütlerin kontrolündeki bölgelerde onlarca Suriyeli muhalifin tutuklandığını belirterek, bu hafta yaklaşık 100 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Rejimden bildiri: Ne zamana kadar?

Öte yandan rejimle uzlaşmaya çalışanlara karşı bir kampanya olarak, hava kuvvetlerine ait uçaklarla, el-Fu’ah, Kafriya bölgelerinde ve İdlib kırsalındaki diğer beldelere havadan bildiri dağıttı. Bildiride, “Sevgili halkımız siz ve aileniz ne zamana kadar burada korku ve endişeyle yaşayacak? Savaş sona ermek üzere. Kan dökmeyi ve yıkımı durdurmanın zamanı geldi. Sizi halkımızın çoğunluğunun yaptığı gibi uzlaşıya davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

2015 yılında rejimin kontrolünden çıkan İdlib, Türkiye sınırında bulunuyor.

İdlib’deki tırmanışı azaltmak için anlaşmasının garantörleri olan Rusya ve İran Esed’in müttefikiyken, Türkiye ise muhaliflerin müttefiki. Anlaşmaya göre, Türk askerleri, kontrol noktalarında konuşlandırıldı.