Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rejime karşı savaşı durdurmak için ‘güneydeki gruplara’ uluslararası ve bölgesel baskı artıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’nin güneyindeki Badiye bölgesinde aktif olan, ‘İki Köy Şehitleri Tugayı’, Badiye’den çekilmeyi ve Suriye rejim güçleri ve İranlı milisler arasındaki bağlantı noktalarını boşaltmayı reddetti. Tugay tarafından yapılan açıklamada, “Medya ve sosyal paylaşım sitelerinde, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarının, Ürdün tarafına girme ve İran milisleri ve Esed çetelerine bağlantı noktalarını bırakma niyetinde oldukları hakkında bazı haberler yayınlandı. Biz, İki Köy Şehitleri Tugayı olarak, kimsenin bize nasıl hareket edeceğimizi ve nerede savaşacağımızı söyleyerek bizi yönetmemeleri için uluslararası koalisyondan ayrıldığımızı onaylıyoruz. Biz halkımıza ve şehitlerimizin kanına verdiğimiz söz üzere hala devrimimizin ilkeleri üzerinde duruyoruz” denildi.

Öte yandan, Suriye’nin güneyinde ÖSO’ya bağlı faaliyet yürüten, ‘Doğu’nun Aslanları Ordusu’ ile ‘Şehit Ahmed Abdo Güçleri’ bir bildiri yayımlayarak, ABD’nin Ürdün’deki Askeri Operasyon Merkezi’nin (MOC) kendilerinden tüm cephelerden çekilmelerini talep ettiğini, rejimle savaştan vazgeçmelerini ve Badiye’yi teslim etme konusunda kendilerine yoğun baskı yapıldığını açıkladı.

Baskılara boyun eğmeyeceklerini belirten söz konusu gruplar, daha önce kendilerine destek veren ülkelerin de verdiği desteği çektiğini açıkladı.

Meydanda ise ABD, Rusya ve Ürdün arasında Suriye’nin güneyinde sağlanan ve 9 Temmuz’da devreye giren ateşkesin ardından, rejim güçleri, dün yine Dera kentinin birkaç sokağını bombalayarak, maddi hasara sebep oldu ve devam eden ateşkesi yeniden ihlal etti.

Güney’deki Kuneytra ilinde faaliyet gösteren beş muhalefet grup ise, Suriye rejimini yıkmak ve safları birleştirmek amacıyla Güney cephesine bağlı (piyade 406) ismini taşıyan yeni bir askeri grup oluşturacaklarını bildirdi. Birleşen gruplar, video olarak yaptıkları açıklamada, “Oluşturulacak grubun, Suriye rejimini yıkmak için elinden gelen her türlü çabayı göstermek, Suriye bütünlüğünü korumak, Suriye halkının temel oluşumlarına saygı göstermek ve sivillerin haklarını korumak, ulusal bir ordu kurmaya çalışmak, ele geçirilen bölgelerde güvenliği sağlamak, kamu ve özel mülkiyeti korumak ve yabancı milisleri Suriye’den sürmek” gibi birçok hedeflerinin olduğuna dikkat çekti.