Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Resmi rakamlara göre Suriye’de kadınların nüfusu erkeklerden fazla | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’de 8 yıldır süren savaş süresince yapılan ilk nüfus sayım işlemlerinde ortaya çıkan rakamlar ülkede kadın nüfusunun erkeklerden daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Suriye Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Süleyman Kaid, yerel seçimlerde 16 milyon 349 bin 357 Suriye vatandaşının oy kullanma hakkına sahip olduğunu, bu sayının 8 milyon 222 bin 701’ini kadınların, 8 milyon 126 bin 156’sını da erkeklerin oluşturduğunu duyurdu.

Yerel gazete el-Vatan’a konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Kaid, oy kullanma hakkına sahip olan Suriyeli sayısının Seçmen Kaydı Güncelleme Komisyonu tarafından belirlendiğini söyledi. Seçim adaylarını denetleyen komisyonların da geçtiğimiz hafta sonu 35 binden fazla adayı kabul ettiklerini aktaran Kaid, 2011 yılında 17 binden fazla olan yerel yönetimlerdeki sandalye sayısının artarak eylül ayında yapılacak seçimlerde 18 bin 478 sandalyeye ulaştığını kaydetti.

2017’nin ortalarında Suriye nüfusunun 11 milyon 441 bini kadın, 12 milyon 481 bini de erkek olmak üzere toplam 24 milyon 422 bin olduğunu bildiren Suriye Merkezi İstatistik Bürosu’nun rakamlarına kıyasla oy kullanabilecek yasal sınır, yani 18 yaş üstü Suriyeli sayısının 16 milyon 349 bin 357 olması dikkat çekici olarak değerlendirildi. Merkezi İstatistik Bürosu istatistiklerine göre erkeklerin sayısı, kadınlara oranla daha fazla. Yapılan değerlendirmeler, 8 yıl süren savaşta öldürülen ve evlerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin sayısına ve kamu hizmetlerinin tahrip edilmesine bakılmaksızın yüzde 2,45 genel büyüme oranında, normal seyre göre tahmin edilen rakamların doğru bilgiyi aktarması pek mümkün değil.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre yurt dışındaki Suriyeli mülteci sayısının 5 milyonu aştığını gösteren uluslararası kuruluşlara ait rakamlara kıyasla Suriyeli yetkililerin verdiği rakamların ‘tahminde’ bulunarak ortaya çıkarıldığı düşünülüyor. Merkezi İstatistik Bürosu’na göre 2010 yılında kayıtlı olan 23 milyon 695 bin kişinin savaşın başlamasından bu yana yaklaşık 5 milyon azalarak en fazla 18 ile 19 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Resmi rakamlar arasındaki uyuşmazlığa rağmen Yüksek Seçim Kurulu’nun ortaya koyduğu rakamlarda kadın sayısındaki artışa dikkat çekilirken savaşta öldürülen yüz binlerce insanın yanı sıra 18 ile 48 yaş arası yüz binlerce gencin zorunlu askerlik hizmetinden kaçtığı için güvenlik hizmetleri tarafından arananlar listesine koyulduklarına yer verilmedi. Bununla birlikte çoğunluğu erkek olmak üzere geçen yıl 68 bin, bu yıl da 32 bin sivil ölürken söz konusu ölümlerin nedenleri belirtilmiş değil.

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), 118 bin Suriyelinin gözaltında tutulduğunu isimleriyle belgelerken bu kişilerin yüzde 88’inin rejimin hapishanelerinde olduğunu, 215 binden fazla da tutuklu olduğunun tahmin edildiğini duyurdu.

SNHR ayrıca Suriye’de 13 binden fazla kişinin işkence altında öldürüldüğünü ve son aylarda rejim hapishanelerinde 7 bin tutuklunun öldüğünü de belgeledi.