Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Reyhanlı katliamına ilişkin 8 kişiye yakalama kararı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Suriye istihbaratının talimatları doğrultusunda Reyhanlı saldırısının planlayıcısı olduğunu itiraf eden Yusuf Nazik’in ifadesinin ardından 8 kişi hakkında yakalama kararı çıkardı.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) operasyonu ile Suriye’deki Lazkiye şehrinde yakalanarak Türkiye’ye getirilen, 11 Mayıs 2013’te gerçekleşen ve 53 kişinin ölümüne neden olan Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik’in itiraflarına dayanılarak Reyhanlı saldırısına yönelik soruşturmalar genişletildi.

Nazik’in, 31 sayfalık ifadesinde saldırı ile bağlantılı 24 kritik ismi fotoğraflardan teşhis etmesinin ardından, söz konusu kişilerin açık kimliklerinin yanı sıra yurt içi ve dışındaki bağlantılarının ortaya çıkarılması için soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Nazik’in itiraflarına yer alan isimlerden açık kimlikleri tespit edilen 8’i hakkında hakkında yakalama kararı çıkarılmasını talep etti. Nöbetçi Ankara Sulh Ceza Hakimliği tarafından savcılığın talebi kabul edilerek, söz konusu isimler hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Yusuf Nazik’in itirafları

Yusuf Nazik, sorgusunda bombalı saldırıdan önce bir araya geldiği bir ABD’linin ismini vermişti.

Nazik, Türkiye’de irtibatta olduğu bu kişinin terörist Mihraç Ural (Ali Kayalı) liderliğindeki El Mukavemet el-Suriye örgütü gibi terör örgütleri ile bağlantısı olduğunu da söylemişti.

Çok iyi Türkçe ve Kürtçe konuştuğu öğrenilen bu ABD’linin bulunması için 40 kişilik özel ekip kurulmuştu.

Nazik ayrıca, Mihraç Ural’ın başında olduğu silahlı terör örgütünün, Suriye istihbarat servisi El Muhaberat ile güçlü ilişkileri olduğunu söyleyerek, Suriye istihbarat servisi ile doğrudan bağlantısı olan kişilerin isimlerini de vermişti.

Nazik’in itiraflarında, Suriye istihbaratında görevli olan ‘Hacı’ kod adlı Muhammet Ali ve Mehmet Gezer isimli şahısların saldırının merkezinde yer aldığını söylemişti.
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013’te tarihinde meydana gelerek 53 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı iki ayrı bombalı saldırıda, Reyhanlı Belediyesi yanı ile PTT binası önünde gerçekleşen patlamalarda 912 konut, 891 iş yeri ve 148 araç zarar görmüştü.