Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Reza Zarrab itirafçı oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li Savcı David Denton, dün yaptığı açıklamada, Reza Zarrab’ın İran’a yönelik ABD yaptırımların delinmesi konusundaki suçunu kabul ettiğini ve Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’ya karşı tanıklık yapacağını açıkladı.

Savcı Denton, salı günü gerçekleştirilen New York Federal Mahkemesi’ndeki Halkbank Eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla davasının ilk duruşmasında “Reza Zarrab’tan işin iç yüzünü öğreneceksiniz. Kendisi ABD yasalarını çiğnediği için suçlu olduğunu kabul etti ve devlet ile işbirliği yapma kararı aldı. Zarrab, uluslararası milyar dolarlık para aklama programının açıklamasını yapacak” dedi.

“Zarrab hapis cezasından kurtulmak için yalan söylemeye hazır”

Mehmet Hakan Atilla’nın avukatı Victor Rocco ise açılış konuşmasında, Zarrab’ın hapis cezasından kurtulmak için yalan söylemeye hazır olduğunu söyleyerek, güvenilir olmadığını açıkladı.

ABD savcılığı, ceza davasında 9 kişiyi suçlamakla birlikte, sadece Zarrab ve Atilla ABD’de gözaltında tutuluyor. Diğer sanıklar arasında Eski Banka Müdürü Süleyman Aslan ve Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konunun siyasi amaçlarla düzenlendiğini ve iki ülke arasındaki ilişkilerde gerginliği artırdığını söyledi.