Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rifi: Hariri, Hizbullah ile ittifak kurarsa siyaseten intihar etmiş olur | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Adalet Bakanı Eşref Rifi, Başbakan Saad Hariri’nin Ulusal Özgürlük Partisi ve Hizbullah ile seçim ittifakına girmesi halinde hem kendisinin hem de liderliğini yaptığı Mustakbel Partisi’nin halk desteğini kaybedebileceğini söyledi.

Alman Resmi Haber Ajansı’na (DPA) açıklamalarda bulunan Rifi, Mustakbel ve Ulusal Özgürlük partileri arasındaki koordinasyonun herkes tarafından görüdüğünü ifade ederek bu durumun iki parti arasında seçim ittifakına ya da siyasi ittifaka dönüşebileceğini dile getirdi. Rifi, “Böyle bir ittifaktan söz edilmesi bile Hariri’nin Sünni kesimdeki halk desteğinin yarısını kaybetmesine sebep oldu. Bu durum devam ederse bütün halk desteğini kaybedecektir” diye konuştu.

Mustakbel Partisi’nin Hizbullah ile de görüştüğünü belirten Rifi, taraflar arasında kurulacak olası bir seçim ittifakına ilişkin değerlendirmesinde “Böyle büyük bir hatayı yapması halinde siyaseten intihar etmiş olacağı” uyarısında bulundu.

Adalet Bakanı Rifi’nin gündeminde Lübnan’da, önümüzdeki yıl mayıs ayında düzenlenecek seçimler öncesi kurulan ittifaklar da vardı. Lübnanlı Bakan, Hariri’nin Hizbullah, Ulusal Özgürlük Partisi, Nebih Berri liderliğindeki Emel Hareketi ve Velid Canbolat liderliğindeki Lübnan İlerici Sosyalist Partisi ile beşli ittifaka girme ihtimalinin uzak olduğunu söyledi. Rifi açıklamasında “Berri ortada kalacak çünkü onun Ulusal Özgürlük Partisi ile biraraya gelmesi imkansız. Canbolat ise öyle görülüyor ki duruma göre konum alarak kendi kesiminin desteğini korumaya çalışıyor” ifadesini kullandı.

Ülkedeki Sünni kesimin liderliğinde Hariri’nin en ciddi rakibi olarak görülen Rifi, Lübnan Başbakanı’nın eski düşmanlarıyla hesabını kapatmak suretiyle bir ittifak kurmasının kendisine yarayacağını söyledi. Rifi “Öyle görülüyor ki Hariri yıllardır terk ettiği bir takım güçlerle işbirliği yaparak dengeli bir hükümet kurmak ve İran etkisini bu yolla kırmak için çabalıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Rifi, kendisinin de bazı siyasi ittifaklar kurduğunu dile getirdiği açıklamasında, Sami Cemil liderliğindeki el-Ketaib Partisi ve Duri Şamun liderliğindeki Özgür Halk Partisi ile seçim ittifakı kurduğunu belirterek, başta Semir Caca liderliğindeki Lübnan Güçleri Partisi olmak üzere, birçok siyasi kesimi bu ittifaka katılmaya davet etti. Lübnan Güçleri Partisi bakanlarının hükümete hegemonya kuran Hizbullah’ın fesadına karşı mücadelede önemli bir rol oynadığına dikkat çekti.

Ulusal Özgürlük Partisi’nin Sünni çoğunluğa sahip Trablusşam kentinde oy devşirme çabalarından rahatsız olmadığını kaydeden Rifi, “Bölge kesinlikle bu partiye meyil etmez” ifadesini kullandı.

Hizbullah’ın Lübnan’da halk desteğine sahip olduğunu kabul eden ancak ülkedeki seçim yasalarını eleştiren Rifi, “Seçim kanunları sayesinde Hizbullah, Parlamento’da gücünden çok daha fazla sandalyeye sahip olacak. Bu seçim yasasını eleştirmek Hizbullah’ın halk desteğini yok saymak anlamına gelmez” dedi.

Rifi son olarak İran’In Arap ülkelerine yayılmasına karşı çıkmak için daha girişken olma ve Tahran’a yaptığının misliyle karşılık verme çağrısında bulundu. “Riyad’a atılan balistik füzeye cevap Tahran’a balistik füze atarak verilmelidir” ifadesini kullandı.