Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rima Bint Bender: İnsan gücü Suudi Arabistan için yeni petrol | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Davos: Necla Habriri

Suudi Arabistan Spor Genel Müdür Yardımcısı ve Suudi Topluluk Sporları Federasyonu Başkanı Prenses Rima bint Bender, Suudi kadınların her alanda görünür hale geleceklerini aslında bundan önce de her alanda bulunduklarını fakat sahnenin arkasında yer aldıklarını vurguladı.

Prenses, dün Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun oturum arasında Şarku’l- Avsat’a yaptığı açıklamalarda, bugün Suudi Arabistan’da yapılan reformların dış dünyayı değil vatandaşlarını memnun etmeyi hedeflediğini söyledi. Rima bnit Bender, “ Ben Suudi Arabistan’da bir hükümet çalışanıyım. Dolayısıyla benim görevim, ulusumun gençleri ve kızlarına hizmet etmektir. Sadece dışarıyı memnun etmek için çalışırsak, kendimizi tatmin edemeyeceğiz. Kendimize ve yönelimimize güvenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Diğerleri de çalışmalarımızın sonuçlarını ve etkisini görünce ikna olacaklardır. Bu etki, zaten ileri görüşlü bir yönetim sayesinde hissedilir hale geldi” ifadelerini kullandı.

“Biz zaten vardık dünya bizi yeni görmeye başladı”

Suudi kadınları konusunda sonraki aşama, kadının nerde olduğu hakkında bir tartışma yaşanmayacağını çünkü zaten orada olacaklarını ve varlıklarının normalleşeceğini ifade eden Prenses Bender, “Biz zaten vardık dünya bizi yeni görmeye başladı. Belki sesimiz yoktu belki de suretimiz fakat biz her yerde ve her alanda sahne arkasında hep vardık” şeklinde konuştu. Ayrıca, kadınları ve çalışma arzusunun sınırlanmaması gerektiğinin altını çizerek, “Anne evde bir nesil yetiştirir. Fakat gelecekte ülkeyi temsil edecek nesilleri güçlendirmemiz gerek. Aynı şekilde evinin dışında çalışan ve bugün ülkesini temsil eden kadını güçlendirmeliyiz” diye belirtti.

“25 yeni iş alanı açtık”

Prenses Rima bint Bender, Suudi Arabistan’da ‘yeni petrol’ olarak nitelediği insan kaynağına yatırım yapılması çağırında bulundu. ‘Suudi Arabistan’da Geleceğin Ekonomisini Oluşturmak’ konulu sempozyumda Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın ihtiyaçlarına yönelik değişimler yaptığını belirtti. Suudi Topluluk Sporları Federasyonu Başkanı Prenses, “Veliaht Prens, ulusal geçiş programının bir parçası olarak bize çalışmamızı söyleyerek hızlı bir şekilde uygulanabilir ve somut sonuçlar elde edilecek projeler sundu. Spor Genel Müdürlüğü bağlamında söz konuş projelere bir örnek verecek olursak kadınlar için spor salonları açılmasına izin vermesini söyleyebiliriz. Çalışma ve Dış Ticaret Bakanlığı ve diğerleri ile birlikte çalışılması da buna örnektir. Kadınlar için daha önce olmayan 25 yeni iş alanı yarattık. Ayrıca, kadınlara özel spor salonları açılabilmesi için yasa değişikliğine gittik. Kadın vatandaşlarımızdan hemen dönüş aldık. Buna ek olarak, spor faaliyetlerinde uzmanlaşmış küçük işletmelerin desteklenmesi amacıyla izin verilen alanlardaki yasal düzenlemeleri değiştirmek için yerel makamlarla işbirliği yaptık” şeklinde konuştu.

Suudi hükümetinin halkının ihtiyaçlarına uyumlu düzenlemelerde bulunmaya devam edeceğini ifade eden Prenses Bender, Veliaht Prens’in kadınların yönetime katılma talebine de yanıt verdiğini söyledi. Bunu ‘toplumuna kulak veren bir liderin muazzam bir değişimi’ olarak niteleyen Prenses Rima, bugün üretimin zayıflığını haklı gösteren hiçbir mazeret olmadığının altını çizdi.

“Ofiste bin 800 çalışan içinde tek kadındım”

Rima bint Bender’e göre daha da önemlisi, Suudi kadınları bugün artık hayal kurabiliyor ve bunları gerçekleştirebiliyor. Çünkü Krallık tarafından açıklanan reformlar geçekleştirilmeye devam ettiğini söyleyen Bint Bender, “Göreve geldiğim zaman, ofiste bin 800 çalışan içinde tek kadındım. Bir buçuk yıl sonra artık kadın ve erkeklerden oluşan bir ekibim var” dedi.

Prenses Rima, Suudi Arabistan’da kadınların elde ettiği imkanlara bir başka örnek olarak iki hafta önce 8 bin kadının stadyuma girebildiğini söyledi. Rima bint Bender, “Veliaht Prens’in bize bu sizin ülkeniz ve siz benim halkımsınız. Nelere ihtiyaç duyuyorsunuz size nasıl yardımcı olabilirim? demekte. Ardından bakanlıklar aracılığıyla gereken değişikliklerin uygulaması için bize kaynak sağlamakta” ifadelerini kullandı.

“İnsan kaynağı bizim yeni para birimimiz”

Yabancı yatırımcılara da bir mesaj veren Prenses, “Bize artık sadece petrol olarak bakmayın. İnsan kaynağı bizim yeni para birimimiz ve ben gerçekten sizin bize bu şekilde bakmanız için teşvik ediyorum. Bugün devletin şehirlerin bazında gerçekleştirdiği yatırımlara baktığımızda NEOM, Kızıldeniz, el- Kadiyeh projeleri ile karşılaşmaktayız. Tüm bu projeler bireylerin yaşam kalitesine odaklanmaktadır” şeklinde konuştu.

Stratejik Yaşam Tarzı Programı’nın hakkında Rima bint Bender, bu yeni kentlerin spor, kültür ve eğlenceden oluşan üç yönlü bir stratejiye dayandığını söyledi. Sosyal kalkınma, altyapı ve beceri geliştirme sonuç olarak iş imkanı yaratmaya dayandığını belirtti. Bu stratejinin sadece kadınlar için değil, tüm toplum fertlerini kapsadığını ve tüm aile üyelerinin yeni yaşam modeline katılımına katkıda bulunduğunu açıkladı.