Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Riyad Kongresi: İran bölgedeki istikrarı bozuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’da düzenlenen Suriye’nin Muhalif ve Devrimci Güçleri Kongresi’nin ikinci ve son günü tamamlandı.

Suriye’deki siyasi geçiş sürecinde Beşşar Esed’e yer yok

Suriyeli muhalifler, sonuç bildirgesinde, Kongre’nin hedefinin Suriye’yi Cenevre 1 bildirgesi ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından alınan 2118 ve 2254 sayılı kararlar çerçevesinde, adil bir siyasi geçiş süreci aracılığıyla, demokratik bir düzene ulaştıracak bir çatı yapılanması gölgesinde, muhalefetin birleştirilmesi olduğu vurgulandı.

Muhalefet tarafından kabul edilen, ülkeyi demokratik bir siyasi sisteme yönlendiren geçiş döneminde, Beşşar Esed’in ayrılmasının acil bir ihtiyaç olduğu da vurgulandı.

Bildirgede, “Suriye’deki siyasi geçiş sürecinde Beşşar Esed ve yönetici zümresine yer yok” ifadesi yer aldı.

“Suriye’de savaş suçu işleyenlerin UCM’ye sevk edilmesi gerek”

Müzakere Yüksek Komitesi, Suriyelilere karşı işlenen suçların, geçiş dönemi adalet ilkelerine uygun olarak, sorumlulardan hesabının sorulması gerektiğini ve Suriye’de savaş suçu işleyen bütün sorumluların Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) sevk edilmesi gerektiğini belirtti.

Katılımcılar, Suriyeli sivillerinin korunmasına ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının uygulanması, tüm tutukluların serbest bırakılması, uluslararası düzeyde takip edilen temel ilkelerden biri olan kayıp olanların ortaya çıkarılması ve müzakereleri başlatmak için güven artırıcı tedbirlerin uygulanmasını talep etti.

İran bölgedeki istikrarı bozuyor

Bölgenin güvenlik ve istikrarının bozulup, demografik yapısının değişmesi, yabancı ve mezhepçi militanların yayılması konusunda İran’ın rolüne vurgu yapan katılımcılar, Suriye topraklardaki bütün yabancı savaşçıların varlığını reddederek, hepsinin bölgeden ayrılmasını talep ettiler.

İkinci Riyad Kongresi katılımcıları, Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a konferansa ev sahipliği yapmalarının yanında, Suriye halkının özgürlük ve haysiyeti için, gösterdikleri çaba ve destekler sebebiyle teşekkürlerini dile getirdi.