Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Riyad-Moskova… Parlak ve stratejik bir gerçeklik | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova, önümüzdeki saatlerde Hadimu’l Haremeyn eş-Şerifeyn Kral Selman bin Abdulaziz’i karşılamaya hazırlanıyor. Kral Selman bin Abdulaziz’in Rusya’ya gerçekleştireceği bu ilk ziyaretin hem Riyad hem de Moskova için yararlı olacağını söyleyebiliriz. İki stratejik ülkenin üzerine çöreklenmiş kara bulutlar ortadan kalkacaktır.

Her şeyden önce Ruslar, Suudi Arabistan Krallığı’nın bugün şiddetli fırtınaların estiği Ortadoğu’nun istikrarı için önemli bir köşe taşını temsil ettiğini şeffaf bir şekilde görüyor. Ayrıca kraliyet, şu an ve gelecekte 21. yüzyılda yaşamın ve medeniyetin ana merkezini temsil etmeye devam edecek.

Diğer yandan Suudi Arabistan’ın aktif diplomasisi, zamanın konvansiyonel ittifak düşüncelerini aştığına, ilişkilerin birbiriyle etkileşim içine girdiğine ve Riyad’dan dünyadaki diğer karar alıcı başkentlere kadar mesafeyi yeniden ayarlayacak şekilde ilişkilerin interaktif olduğu bir dünyaya geçiş yaptığına inanıyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suudi Arabistan Krallığı’na gerçekleştirmiş olduğu başarılı ziyaretten sonra Suudi Arabistan ve Amerika ilişkileri hakiki bir bahara tanıklık ediyor. Suudi Arabistan ve Rusya’nın başarılı ve parlak ilişkilerinin, Riyad ve Washington arasındaki karşılıklı saygı ve bağımsız işbirliğine dayanan aynı ilişki yöntemlerini takip etmesinde asla bir engel yoktur.

Rusya ve Suudi Arabistan’ın farklı bir şekilde işbirliği yapabilecekleri yollar var. Rusya’yı rahatsız ettiği kadar Körfez’i ve Kraliyet’i de tehdit eden terörle karşı karşıya olan bölgenin durumu bu işbirliğini gerekli kılıyor. Ayrıca insanları yıllardır yaşadıkları cehennem çukurundan kurtarmak için Suriye ve Irak’ta bütün ihtimallere açık meselelerle ilgili olarak iki ülke arasında görüş ve fikir birliğine ihtiyaç var.

Ruslar, Hadimu’l Haremeyn eş-Şerifeyn Kral Selman bin Abdulaziz’i büyük bir sevinçle bekliyorlar. Özellikle bugün Moskova’da cereyan eden konuşmalar, Riyad ve Moskova’nın enerji alanında hiç görülmemiş parlak işbirliği düzeyini ele alıyor. Rusya’nın can damarı olan “Rosneft” şirketinin başkanı İgor Seçin’le dev “Saudi Aramco” şirketinin başkanı Emin el Nasır arasında Suudi Arabistan’ın Zahran şehrinde gerçekleşen başarılı görüşmeden sonra bu işbirliğinin daha geniş bir alana yayılacağına dair kuvvetli ihtimaller bulunuyor.

OPEC örgütünün en büyük üyelerinden olan Suudi Arabistan ile örgüte üye olmayan Rusya arasındaki işbirliği, küresel anlamda ham petrol üretimini azaltmaya çalışmak için önemli ve hayati bir konu olarak kalmaya devam edecek. Ham petrol üretimini azaltmanın amacı ise enerji fiyatlarını destekleyerek enerji fiyatlarının düşmesini engellemektir.

İşbirliği seviyesinin bunlarla sınırlı kalmaması gerekiyor. Toplantıyla ilgili haberlerin az olmasına rağmen Rusya ve Suudi Arabistan’ın enerji alanındaki işbirliğiyle alakalı pek çok sürprizler var. Söz konusu enerji, iki ülkenin coğrafi sınırlarını aşarak geniş Asya kıtasında başta büyük beşeri kaynaklara sahip Endonezya ve dünyanın nüfus bakımından en büyük ikinci devleti olan Hindistan olmak üzere çeşitli devletlere ve büyük pazarlara ulaşıyor.

Bu kapsamda Hadimu’l Haremeyn eş-Şerifeyn Kral Selman bin Abdulaziz’in Rusya’ya gerçekleştirmesi beklenen ziyaret, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın üstlendiği 2030 Ekonomi Vizyonu olan kraliyet ekonomisinin yeni vizyonuyla bağlantılı büyük emeller taşıyor. Ayrıca Suudi Arabistan ekonomisi, kalıplaşmış geleneksel ekonomik fikirleri aşarak yeni ekonomik ufuklara atılacak, stratejik bakımdan gelişme ve ilerleme kat edecektir. Bütün bunlar vatana ve krallığın içerisinde yaşayan vatandaşlara bir çok avantaj getirecektir.

Hadimu’l Haremeyn eş-Şerifeyn Kral Selman bin Abdulaziz’in ziyaretinin atmosferini ve ele alınacak konuları, geçen Mayıs ayının sonlarında Moskova’ya yaptığı son ziyarette Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın hazırladığı söylenebilir. Rusların kalkınma ve yenilik rüyasının sahibi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a büyük bir ilgi gösterdikleri açık bir şekilde görülüyordu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Veliaht Prens Muhammed’e “Biz, senin fikirlerine, OPEC ve OPEC’e üye olmayan ülkeler arasındaki müşterek çalışmalarına minnettarız” demişti.

Önceki ziyaret Rus Yönetimi’ni, Riyad ve Moskova arasındaki siyasi ve askeri iletişimleri olumlamaya sevk etti. Bu ziyaret, Suriye’de meydana gelen olaylar da dâhil olmak üzere sorunları çözmek için ortak çalışma konusunda kapıları aralamış ve Kral Selman’a en içten temennilerini iletmesini belirten Putin’in açıklamaları taahhüt olarak alınmıştır.

Büyüklerin ve güçlülerin iradesiyle yeniden şekillenen ve değişen bir dünyada Riyad’dan Moskova’ya Körfez ve Rusya açısından yeni bir jeostratejik gerçeklik çiziliyor. Okuyanlar yenilmezler. Tarihi daima doğru irade ve samimi niyet sahiplerinden zaferi kazanan kimseler yazar.