Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Riyad’a atılan Husi füzeleri 1 sivili öldürdü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad’ın merkezindeki Umm el-Hamam mahallesinde, 34 yaşındaki Mısırlı Abdulmutalib Ahmed Hüseyin, Suudi hava savunması tarafından imha edilen yedi balistik füze şarapnelinin evine isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti. Evin çatısının çökmesi sebebiyle yanında bulunan üç arkadaşı, kimi ağır kimi de hafif şekilde yaralandı.

Hüseyin’in 52 yaşındaki arkadaşının Şarku’l Avsat’a verdiği bilgilerde, “Çatının yıkıldığı an hepimiz uyuyorduk. O sırada Hüseyin’in erkek kardeşi Mısır’daki ailesi ile konuşuyordu. Aniden hepimiz şok olduk” dedi.

Hüseyin’in, Tarık Ebu Talib adındaki başka bir arkadaşı olay esnasında uyuduklarını ve arkadaşı Hüseyin’in önüne düşen büyük bir parçasının onun evden çıkmasına engel olup, enkaz altında kalıp ölmesine sebep olduğunu söyledi.

10 yıldır Sudi Arabistan’da yaşayan Şahab Hüseyin adındaki arkadaşı ise “Aniden evi yoğun bir duman kapladı. Tam olarak ne olduğunu anlamadık. Herkes sersemleşmiş ve ne yapacağını bilemez durumdaydı. Hüseyin’in o sırada öldüğünü bilmiyorduk” dedi.

Kahire, Husilerin yedi balistik füze ile Suudi topraklarını hedef alma girişimini kınadı. Mısır’ın Suudi Arabistan konsolosu Nasr Hamdi Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Husilerin silah ve balistik füze tedarikçisi olan İran’ın bu işte bir parmağı olduğuna dikkat çekti. Büyükelçi ayrıca Husiler, suç eylemiyle ve uluslararası hukukun açıkça ihlali ile sivil ve masum insanları hedeflediğine vurgu yaptı.

Yaralanan Mısırlıları ziyaret eden Hamdi, Mısır hükümetinin ve halkının Suudi Arabistan’ın Krallığın güvenliği ve istikrarını hedef alan acımasız saldırılarla karşı olduğunu vurguladı. Suudi hükümetinin ve halkının güvenliğini korumak için aldığı tüm önlemlere destek olduklarının altını çizdi.