Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Riyad’da ‘Aden’ konulu toplantı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen hükümetine sadık kuvvetler, Siyasi Geçiş Konseyi’ne (SGK) bağlı silahlı milislerin hükümet güçleri ile iki gündür devam eden çatışmaların yaşandığı Aden’de kontrolü tekrar sağladı.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, dün, üst düzey danışmanlarıyla Riyad’da yaptığı toplantıda ateşkes çağrısında bulunarak, gerçek savaşın Husi milislere karşı yapılması gerektiğini belirtti.

Toplantıda ayrıca, Aden’de 16 kişinin ölmesi, 141 kişinin de yaralanmasına neden olan ve şehrin her tarafına yayılan çatışmalardan Siyasi Geçiş Konseyi sorumlu tutuldu.

Toplantısı sonrası resmi açıklama yapıldı

Yemen hükümeti, toplantı sonrası yaptığı resmi açıklamada, Aden’deki hayatın normale döndüğünü, fakat dün şehrin farklı bölgelerinde silah seslerinin duyulduğu açıkladı.

Açıklamada, Güney Geçiş Konseyi adlı silahlı grupların bu isyanının, Suudi Arabistan liderliğinde kurulan ve Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu tarafından yapılan barış çağrılarına yönelik açık bir meydan okuma olduğu belirtildi. Silahlı grupların ayrıca, Cumhurbaşkanı’nın ateşkes çağrısını kabul etmeyi reddettiklerini gösterdiği de ifade edildi.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada, Yemen’de darbe niyetiyle atılan adımları ve savaşı önlemek için Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile (BAE) temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Hadi’nin çabalarına övgüde bulunuldu.

Partiler, Cumhurbaşkanı Hadi’nin yanında

Yemen’in önde gelen partileri, dün yaptıkları açıklamada, Cumhurbaşkanı Hadi’nin yanında durarak, meşru hükümete sadık ve darbeci Husilere karşı olduklarını beyan etmişlerdi.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, hükümet güçlerinin, silahlı militanlar tarafından kontrol edilen bir kampı ele geçirdiğini ve kentteki büyük öneme sahip alanları kontrol altına aldığını bildirdi.

“Darbe niyetiyle atılan adımların karşısındayız”

Yemen’in resmi haber ajansı SABA’da yer alan haberde, Cumhurbaşkanı Hadi’nin Riyad’da üst düzey danışmanlarıyla yaptığı olağanüstü toplantıda, geçici başkent Aden’de yaşanan gelişmelerin ele alındığı belirtildi. Öte yandan Güney Geçiş Konseyi’nin devlet kurumlarını hedef alması, silahlı isyanı sokaklara kadar yayması gibi yıkıcı olaylar ve darbe niyetiyle atılan adımların karşısında durulduğu bilgisi yer aldı.

Haberde ayrıca, Aden’de yaşanılanın kabul edilemez bir darbe girişimi olduğu ve Yemenlilerin büyük çoğunluğu arasında terör ve korkunun yayılmasını hedefleyen sorumsuz eylemler yapıldığı da ifade edildi.

Haber ajansı, Cumhurbaşkanı Hadi’nin, “Bu çatışmalardan ve ulusal safın bozulmasından tek istifade eden, İran ve onun Yemen’deki temsilcileridir. Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’nun liderliğinde, Yemen Ulusal Ordusu ve halkın direnişiyle olumlu neticeler alınıyor” açıklaması yaptığını aktardı.

Öte yandan, Başbakan Ahmed Ubeyd bin Dağr, militanların binadan uzaklaştırılmasından sonra yapım aşamasında olan hükümet karargâhını ziyaret ederken, Yemen havayolları da, yolcuların güvenliği nedeniyle birkaç gün iptal edilen Aden’e uçuşların yeniden başlatıldığını açıkladı.