Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Riyad’da ‘Husilere casusluk davası’ başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Riyad Özel Ceza Mahkemesi, ülkedeki askeri üslerin ve yaşam yerlerinin ait koordinatlarına ait bilgileri Husilere göndermekle suçlanan Yemen uyruklu bir gencin davasına başladı.

Suudi Savcılığı, Yemenli sanığın Husiler ile haberleştiğini ve askeri bölgeleri ve resmi binaların koordinatlarını, güvenliğe ve devletin çıkarlarına zarar vermek kastıyla para ve makam karşılığında Husilere sattığını iddia etti.

Savcılığın belirttiğine göre Yemenli sanık, Sanaa’yı işgal etmelerinden bu yana Husileri desteklediğini, ayrıca Hükümet binaları ve askeri üslere ait koordinat, bilgi ve fotoğrafları Husilere gönderdiğini itiraf etti. Ayrıca sanığın, özel olmayan bağlantı noktalarından düzensiz bir şekilde Suudi Arabistan’a girerek düzenlemeleri ihlal ettiği, onun için bir ziyaretçi kimliği çıkarılmasının ardından ülkeye ihanet ettiği vurgulandı.

Ayrıca Yemenli sanığın depolama yaptığı ve Husi terör grubuna whatsapp aracılığıyla kamu düzenini sarsacak kayıtlar yolladığı bildirildi.

Davalı taraf, Suudi Arabistan’daki hedef noktaların yerlerinin tespit edilip ihbar edilmesi ve Husi milisleri ile haberleşme gibi suçlar işleyen sanığa idam cezası verilmesi talebinde bulundu.