Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Riyad’daki ‘Geleceğe Yatırım Girişimi’ çalışmalara başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun Kral Selman bin Abdulaziz’in himayesinde düzenlediği Gelecek Yatırım Girişimi çalışmaları Salı günü Riyad’da başladı. 3 gün boyunca sürecek olan çalışmalar sırasında 35’ten fazla diyalog oturumunun gerçekleştirileceği ifade edildi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Ürdün Kralı 2. Abdullah ve üst düzey yetkililer ile birçok ülkeden gelen yatırımcılar, “Gelecek İçin Yarış” başlıklı bir panelde buluştular. Formula E İcra Kurulu Başkanı Alejandro Agag, Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 kapsamında eğlence ile endüstriyi entegre eden iddialı adımlar attığını vurgulayarak, Riyad’ın önümüzdeki dönemde ABP Formula E şampiyonasının ilk turuna ev sahipliği yapacağını belirtti.

Pakistan’dan yatırım çağrısı

Girişime katılan bir diğer isim olan Pakistan Başbakanı İmran Han ülkesinin, yatırım fırsatları ve insan kaynaklarının geliştirilmesi ile birlikte eğitim ve altyapının geliştirilmesi amacıyla kurumların iyileştirilmesi ve adaletin desteklenmesi için bu tür çalışmaların önemli olduğunu açıkladı. Pakistan’ın maden zenginliği bakımından ön sıralarda olduğunu belirten İmran Han, bakır ve çinko rezervlerinin yanı sıra dünya üzerindeki en büyük altın rezervlerine sahip olduklarını söyledi. Hükümetin, yabancı rezerv sıkıntısı ve dövizdeki açık sebebiyle ihracatı artırmaya yönelik çalışmalarda bulunduğunu kaydeden İmran Han, ihracatçılara teşvik sağlamanın yanı sıra, yatırım fırsatları yaratmak, yolsuzlukla mücadele ve kara para aklama ile mücadele etmek gerektiğini belirtti. İmran Han, ayrıca döviz rezervlerinin ve sayıları yaklaşık 8 ila 9 milyon arasında olan yurtdışında çalışan işçilerin dövizlerinin artırılmasına ihtiyaç olduğunu kaydetti. Pakistan hükümetinin gençlere iş bulmak da dahil olmak üzere vatandaşlara yönelik projeler üzerinde çalıştığını ifade eden İmran Han, konut projelerine ek olarak 10 milyon konut birimine sahip olduklarını belirterek, şu anda tüm gerekli şartları karşılayan ve konut sektörünün gelişimindeki engelleri aşabilecek 5 milyon birim inşa ettiklerini söyledi.

İmran Han, ülkesinin, 100 milyon vatandaşı ve madeni zenginliği ile büyük bir kaynağa sahip olduğuna dikkat çekerek, özellikle Pakistan’ın stratejik bir konuma sahip olması ve Çin pazarı ile işbirliği içerisinde bulunması sebebiyle yatırım çekmek için olabilecek en iyi durumda olduğunu vurguladı.

İmran Han, ülkesinin sahip olduğu zengin maden kaynaklarına dikkat çekerek, yatırıma elverişli bir ortamın bulunduğunu belirtti. Pakistan lideri ayrıca, ülkesinin çeşitli turizm bileşenlerine sahip olduğunu ve turizm yatırımına yönelimi sağlayan uygun iklim koşulları ile ön plana çıktığını belirtti.

Bilgi teknolojisi ile Pakistan’ın bu hususta iyi bir kaynak olma rolüne dikkat çeken İmran Han, ülkesinin bilgi teknolojisi sektörünü düzenleme ve geliştirme çabalarını vurgulayarak, bilgi teknolojisinin, ihracatı artıracak ve gençler için iş fırsatları sağlayabilecek alanlardan biri olabileceğini belirtti.

Öte yandan, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu CEO’su Yasir el-Rumyan, yatırımın bugün dünyanın karşı karşıya olduğu en zorlu sorunlardan bazılarının çözümüne yol açma potansiyeline sahip olduğunu ve Geleceğe Yatırım Girişimi’nin bu sebeple yapıldığını söyledi. Yasir el-Rumyan, söz konusu etkinlik hakkında, “önemli trendleri tespit etmeyi, ekonominin geleceğini şekillendirecek ümit vaat eden ekonomik fırsatları keşfetmeyi ve yatırımın genel refah ve kalkınmaya önemli bir katkıda bulunmasını sağlamayı amaçlayan küresel bir platformdur” ifadelerini kullandı. Yasir el-Rumyan, açılış konuşmasının devamında, girişimin aynı zamanda iş adamları ve yatırımcılar arasındaki iletişim için de önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

Önemli isimler Riyad’da

Geleceğe Yatırım Girişimi, Rusya, Suudi Arabistan ve BAE’den çeşitli devlet yatırım fonlarının katılımıyla gerçekleştirilen “Yatırım, geleceğe dair birleşik bir vizyon için insanlığa nasıl ilham verebilir?” konulu bir tartışma oturumuyla dün sabah faaliyetlerine başladı.

Geleceğe Yatırım Girişimi’ne, aralarında Bahreyn, BAE, Lübnan, Etiyopya, Gabon ve Senegal’in de bulunduğu çeşitli Afrika, Arap ve Asya ülkelerinden gelen devlet başkanları ve önemli isimler katılıyor.

Geleceğe Yatırım Girişimi, bu yılın “21. Yüzyıl için Yol Haritası” programının çatısı altında, dünya çapında hızla büyüyen bir grup gelişmekte olan ekonomideki umut verici fırsatları ön plana çıkaracak. Tartışmalara Pakistan Başbakanı İmran Han ve Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Sergey Gorkov da dahil olmak üzere bir dizi önemli şahsiyetler katılacak.

İmzalar atıldı

Öte yandan, Suudi Ulaştırma Bakanı ve Kamu Ulaştırma İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nebil el-Amudi, Harameyn Hızlı Tren projesinin ikinci aşamasının uygulanması kapsamında, söz konusu projeyi 2018’den itibaren 12 yıl çalıştıracak Suudi-İspanyol Al-Shoula Grup ile 3,6 milyar dolar değerinde anlaşma imzaladı. Suudi Arabistan Ulaştırma Heyeti Başkanı Rumeyh bin Muhammed el-Rumeyh ise Çinli “CCECC” şirketiyle Kızıldeniz limanları ile Basra Körfezi’ni Demmam ile Riyad arasındaki demir yoluyla birbirine bağlayan kara köprüsü projesi için 10,6 milyar dolarlık mutabakat anlaşması imzaladı. Suudi Arabistan Demir Yolları Şirketi İcra Kurulu Başkanı Beşşar bin Halid el-Malik de ABD’li Green Prairie şirketiyle demir yolu yük vagonlarının üretimi için 267 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı, anlaşmaların 2030 vizyonunu gerçekleştirmeye yönelik olan stratejik hedeflere ve Suudi Arabistan’daki demiryolu endüstrisinin gelişimi yoluyla Krallık’ı küresel bir lojistik platforma dönüştürme çabalarına hizmet ettiğini söyledi.

23-25 Ekim tarihleri arasında Riyad’da gerçekleştirilecek olan Geleceğe Yatırım Girişimi, binlerce katılımcının çok zengin bir çalışma programına katılımları hususunda önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Program kapsamında panel tartışmalarından, forumlardan, açık tartışma toplantılarından, çalıştaylardan ve diyalog oturumlarından oluşan 35’ten fazla etkinlik gerçekleştirilecek.