Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Robotlardan futbol maçı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya’da düzenlenen Robot Dünya Futbol Şampiyonası’nda kazanan taraf penaltılarla belirlendi.

Rusya’nın ev sahipliği yaptığı 2018 FIFA Dünya Kupası münasebetiyleKazan Devlet Üniversitesi’ndeki öğrenciler tarafından tasarlanan robotlar arasında futbol maçı düzenlendi. Her ne kadar bu, robotların ilk futbol maçı olmasa da Kazan ilk kez böyle bir müsabakaya ev sahipliği yaptı. Fakat söz konusu maçın önemi, bilimsel projelere verilen değer açısından oldukça büyüktü. Robotları tasarlayan katılımcılar, geliştirilen teknik ve robotların gücü hakkında yaptığı açıklamalarda hedeflerinin gerçek insan boyutunda robotlar tasarlamak ve sıradan bir futbolcunun sahip olduğu yeteneklerle donatmak olduğunu belirtti.

Rusya’da düzenlenen 2018 Dünya Kupası’nı takip etmek için Kazan’a giden taraftarlar, robotlardan oluşan futbol takımının antrenmanlarını izledi. Takımlar 45 santimetre uzunluğundaki oyunculardan ve birer kaleciden oluşuyor. Bilişim, Teknoloji ve İletişim Sistemleri Yüksek Okulu isimli ilk takımın robotları yüzde yüz yerli üretim değil. Öğrenciler, Kore yapımı robotlar ve Kore yazılımları kullandı. Akıllı Robot Teknikleri Bölümü isimli ikinci grup ise tamamen üniversite öğrencileri tarafından, herhangi bir dış kaynağa başvurmadan yerli olarak üretildi. 10 dakika süren maçta taraflar gol atamayınca sonuç penaltı atışlarına kaldı. Maçı iki gol ile Bilişim, Teknoloji ve İletişim Sistemleri Yüksek Okulu kazandı.

Akıllı Robotik Teknikleri Bölümü Direktörü Yevgeniy Magdy, futbol robotu insan boyutlarında olması gerektiğini belirterek çalışma ekibi ile birlikte futbol yetenekleri gibi özelliklere sahip bir robot üretmek için çalışacağını vurguladı. Magdy, “5 ila 10 yıl içerisinde insanlarla futbol oynayabilecek robotlar tasarlayabileceğimize inanıyorum” diye konuştu. 1996 yılından bu yana düzenlenen Robot Dünya Futbol Şampiyonası’na övgüde bulunan Magdy, gelecek 10 yıl içinde Dünya Kupası şampiyonlarıyla maç yapabilecek ve onlara galip gelebilecek robot takımlarının üretilmesinin hedeflediklerini kaydetti.