Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rockefeller çiftinin sanat koleksiyonu açık artırmaya çıkıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sanatsever çevreler son günlerde, David ve Peggy Rockefeller çiftinin, ABD’de bulunan çok sayıdaki evlerinin duvarlarını süsleyen, Amerikan empresyonizm (izlenimcilik) ve modern sanatın özel bir yorumunu içeren, uzun yıllar içerisinde oluşturulmuş sanat koleksiyonu ile meşguller.

Mayıs ayında New York’taki Rockefeller Center’da Londra merkezli Christie’s Müzayede Evi tarafından, Rockefeller Vakfı’ndaki hayır kurumları yararına bir açık arttırma yapılacak.

Çok sayıda medya ve sanat uzmanının katılımı ileLondra’daki Christie’s Müzayede Evi’nde düzenlenen özel bir törenle, Christie’s Müzayede Evi Küresel Başkanı Jussi Pylkkanen, katılımcılara, koleksiyonun önemi ve parçaları hakkında bir tanıtım yaptı. Pylkkanen tanıtım konuşmasında, “Christie’s Müzayede Evi salonlarında bulunan koleksiyon Picasso, Van Gogh, Claude Monet, Edouard Manet ve daha birçok dünyaca ünlü sanatçının eserlerini içeremektedir. Her biri Matisse ve Van Gogh’un yetenekli parmaklarından çıkan yakınlık ve düşünce üzerine 30 dev eseri görmek için benzersiz bir fırsatın temsilcisine dönüştük” ifadelerini kullandı.

Christie’s bu müzayedeye özel bir önem veriyor. Pylkkanen’a göre, Yves Saint Laurent Müzayede Evi’nin 2009 yılında büyük satışa imza attığı koleksiyonu geride bırakması bekleniyor. Rockefeller koleksiyonunun açık artırmasının 500 milyon dolar civarında bir değere ulaşması bekleniyor. Bu rakam açık artırmaya sunulan bu özel bir koleksiyon için biçilen en yüksek değer. David ve Peggy Rockefeller’in hayatta iken müze ve kurumlara birçok eser bağışladığını ve bu açık artırmada satışa sunulması için ayrıca bir koleksiyon bıraktıklarını belirten Pylkkanen, bazı parçaların müzeler tarafından satın alınmasını beklediklerini ve elde edilecek gelirin hayır kurumlarına bağışlanacağını kaydetti.

Mobilya ve porselen bölümleri de dahil olmak üzere çeşitli eserlerin etrafında dolaşmanın, bir dünya müzesinde gezintiye çıkmak gibi olduğunu söyleyen Pylkkanen, Rockefeller çiftinin elde ettiği tüm eserlerin evrensel ve nadir olduğunun altını çizdi.

Torun Rockefeller, “Büyükbabam bana iç sesimi takip etmemi öğretti” açıklamasında bulundu.

Açık artırmanın Christie’s Müzayede Evi uzmanları için ne anlama geldiği, her parçaya verdikleri önem ve koleksiyonun önemi hakkında yaptıkları ilginç konuşmalardan anlaşılıyor.

Peki bu tablolar, David ve Peggy Rockefeller için ne ifade ediyor?

Bu sorunun cevabı için David Rockefeller’ın, ölümünden önce özel mülkünde satılık mal varlıklarını sergileme niyetiyle ilgili yazdıklarından aşağıdaki kısmı alıntılamamız yeterli. David Rockfeller yazısında şu ifadeleri kullanıyor;

“Sonunda benim ve Peggy’nin kalbine her zaman sevinç ve zevk veren bu parçalar, başka sahipleri ile yeniden dünyaya gelecek. Onlarca yıl bizi memnun eden ve sevindiren bu parçaları sunmaktan dolayı samimi bir mutluluk duyuyorum.”

Christie’s Müzayede Evi’ndeki özel tanıtıma Rockefeller ailesi adına David Rockefeller’in Moda tasarımcısı torunu Ariana Rockefeller katıldı. Giydiği beyaz ve sade elbise ile Ariana Rockefeller, adeta dünya sanatının tablolarından çıkmış klasik karakterlerden biri olarak törende boy gösterdi.

Ariana, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, ailesini burada temsil etmekten gurur duyduğunu söyledi.

“Büyükbabamın bı arzusunu yerine getirmekten gurur duyuyorum”

Etkinlik sanatsal ve ayrıca ‘ailevi’ bir karakter taşıdığını belirten Ariana, çağdaş eserlere meyilli olsa da sanat eserlerini toplamanın bir tutku olduğuna ve dedesinden miras kaldığına işaret ederek, “Büyükbabam gibi bir profesyonel değilim ama onun arzusunu yerine getirmekten gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Torun Ariana’ya, büyükbabası ve büyükannesi ile yakın bir ilişki içinde olup olmadığı ve içinde yaşadıkları evleri süsleyen sanat eserlerini tartışıp tartışmadığını sorduk. Ariana bu soruyu, “Etrafımızı kuşatan tablolar hakkında, satın alma arzusu ve bazı parçaların satın alınma nedeni konusunda çok şey konuştuk. Gerek misafir salonunda gerekse özel bir odada olsun, her gün birlikte yaşamak istediğim birçok eser vardı. Büyükbbam bana bir parça aldığım zaman iç sesimi izlememi ve onu sevmenin önemi hakkında çok şey öğretti” şeklinde yanıtladı.

Yapılacak olan açık artırmanın, büyükbabası ve büyükannesinin isteği olduğunu ve başkalarının onlara çok güzel parçalar sunduğunu belirten Ariana Rockefeller, “Şahıs ya da müze gibi kurumlar olsun bu parçaları satın alanlara bu müzayede dünyada güzelliği yaymanın önemine vurgu yaparak ciddi bir mesaj veriyor. Müzayede, sahip olduğu şeyleri dünya ile paylaşma ve başkalarına ilham kaynağı olma mesajını vermeyi amaçlıyor” ifadelerini kullandı.

Dünya Turu

Christie’s Müzayede Evi bu koleksiyonu sanat severlerle buluşturmak için bir dünya turu düzenliyor. Müzayede, 2018 yılı baharında New York’taki Rockfeller Center binasında Christie’s Müzayede Evi salonunda gerçekleşecek. İlk sergi koleksiyonu içerisinde, izlenimcilik ve modern sanatın ölümsüz eserleri bulunuyor. Bu parçaların arasında, David ve Peggy Rockefeller çiftinin Gertrude Stein grubundan seçtiği Picasso’nun hayatının pembe döneminden kalma, değeri yaklaşık 70 milyon dolar olduğu tahmin edilen bir eser ve tahmini değeri 50 milyon dolar olan ve açık artırmada rekor kırması beklenen Fransız sanatçı Henri Matisse’in 1923 yılında yaptığı ünlü tablosu yer alıyor.

Hong Kong’dan başlayacak olan tur, Londra, Los Angeles ve New York ile devam edecek. Christie’s Müzayede Evi, bu duraklarda yeni sergiler açacağını ve bu çok kategorili eserleri tanıtacağını açıkladı. Rockfeller ailesinin ömrü boyunca edindiği ve önceki kuşaklardan miras kalan, Amerikan izlenimci ve modern sanat tabloları, Amerikan, İngiliz ve Avrupa mobilyaları, Asya eserleri, Avrupa seramikleri, Çin porselenleri, cam süslemeler, gümüşler ve yüzlerce eser, sanat severlerin beğenisine sunulacak.