Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rohingya mülteci kamplarında kolera salgını tehlikesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya Sağlık Örgütü, 435 binden fazla kişinin Myanmar’dan kaçarak yerleştiği mülteci kamplarında yaşayan Rohingya halkının kolera salgını ile karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

Rohingyalara göç etmekten başka çare bırakmayan şiddetin başlangıcından bu yana Bangladeş’in güneyindeki 68 kampa dağılan mültecilerin içme suyundan ve hijyenden yoksun olduğu bildirildi.

Örgüt, “Kirli sudan hastalık yayılma tehlikesi oldukça yüksek” duyurusunda bulundu.

Şiddet ve ölüm hız kesmeden sürüyor

Yerel sağlık kuruluşlarının verdiği bilgiler kurşunla yaralanma ve Myanmar’daki mayınlardan dolayı 10’dan fazla mültecinin öldüğü yönünde.

Ayrıca bir ay içinde yaklaşık 4 bin 500 kişinin ishal tedavisi gördüğü, 80 bin çocuğun da çocuk felcine karşı aşı olduğu kaydedildi.

Bangladeş Sağlık Hizmetleri Müdür Yardımcısı tarafından yapılan açıklamada “Zorlukların üstesinden gelmek için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak endişelerimiz sürüyor..” denildi.

Geçtiğimiz hafta, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, Bangladeş’teki Rohingya mülteci kamplarında bir sağlık felaketi olabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Örgütün Acil Durum Koordinatörü Robert Onos da özellikle kolera ve kızamığın yayılmasından duyulan endişeyle ilgili olarak “Büyük bir felakete zemin hazırlayacak salgının yayılması için tüm koşullar mevcut” dedi.[contact-form][contact-field label=”İsim” type=”name” required=”true” /][contact-field label=”E-posta” type=”email” required=”true” /][contact-field label=”İnternet sitesi” type=”url” /][contact-field label=”Mesaj” type=”textarea” /][/contact-form]