Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rohingya Müslümanları, terörün en vahşi yüzüne maruz kalıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Krallığı, bugün, Kral Selman Bin Abdulaziz başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında, Myanmar’da, Rohingya Müslümanlarına yönelik sürdürülen soykırım ve vahşi katliamları kınadı. Yapılan katliamların, terörün en vahşi yüzünü ortaya koyduğu vurgulandı.

Uluslararası Toplum’a, Rohingya Müslümanlarına yönelik katliamların durdurmak ve etnik bir grup olmalarından ileri gelen haklarının Rohingya Müslümanlarına iade edilmesini sağlamak amacıyla harekete geçme çağrısı yapılan toplantıda, Suudi Arabistan’ın, Rohingyalı Müslümanları uluslararası arenada desteklediği ve bölgeye eğitim, sağlık ve sosyal hizmet faaliyetlerinde kullanılmak üzere 50 milyon dolar hibe ettiği belirtildi.

Toplantıda yaptığı konuşmada, bu yıl hac vazifesini yerine getiren bütün hacıları tebrik ettiğini belirten Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz, “Allah’a, bu ülkeye hacılara hizmet etme şerefi bahşettiği için şükrediyorum” dedi.

Kral Selman, konuşmasında, şunları söyledi;

“Beytullah’ı ziyaret eden hacılar ve ülke yetkililerinin, hac mevsiminde sağlanan hizmetleri takdir etmesi ve hac ibadetleri esnasında kendilerine sağlanan kolaylıkları dile getirmesi, Hac Yüksek Komisyonu Başkanı ve üyelerinin yanısıra, hac hizmetlerini sağlayan bütün personellerimizin başarısını ortaya koymuştur. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ve takdirlerimi sunuyorum. Allah’tan, ortaya koydukları ihlaslı çalışmalarını ibadet olarak kabul etmesini temenni ediyorum.”

Dış politika konularında Bakanlar Kurulu bilgilendirildi

Kral Selman, daha sonra, Bakanlar Kurulu’na, ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Yardımcısı Zhang Kaou Lee, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve Japonya Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmelere dair bilgi verdi.

Toplantıda söz alan, Suudi Arabistan Kültür Bakanı Awad el-Awad, Suudi Arabistan ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin üst düzey ortak komitesine katılım sağlayan, Veliahd Prens Muhammed Bin Selman ve Çin Halk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Yardımcısı Zhang Kaou Lee’ye teşekkürlerini ileterek, iki ülke arasında gerçekleştirilen ikili anlaşmaların, kurulan ortak komitenin önemli bir rol oynadığını ve iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin önemini ortaya koyduğunu ifade etti.

Bakanlar Kurulu toplantısında, ayrıca, geçtiğimiz günlerde Kazakistan’ın Başkenti Astana’da düzenlenen İslam Bilim ve Teknoloji Zirvesi’nde alınan kararlardan memnuniyet duyulduğu ifade edilerek, Kral Selman’ın, zirvede gerçekleştirdiği konuşmada, İslam Alemi’ne yaptığı yardımlaşma çağrısının önemine dikkat çekildi.

İslam Dünyası Birliği’nin (MWL), New York’ta düzenlediği “ABD ve İslam Alemi Arasında Medeniyet Etkileşimi Kongresi’ne” de değinilen toplantıda, Kongre tarafından yapılan tavsiyelerin önemine vurgu yapıldı.

Terör saldırıları kınandı

Toplantıda, ayrıca, son zamanlarda, dost ve kardeş ülkeleri hedef alan terör saldırıları da kınandı. Suudi Arabistan’ın, kaynağı ne olursa olsun terörü lanetleyen tavrını sürdüreceği ve terör saldırılarına maruz kalan dost ve kardeş ülkelerle dayanışma halinde olmaya devam edileceğinin altı çizilerek, terör saldırılarında ölenler için taziye iletildi.

Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda, Suudi Arabistan’ın iç siyasetine dair kararlar da alınırken, Yatırım Fonu tarafından, Kral Selman’ın başkanlığında, düzenlenecek, ‘Yatırımların Geleceği Toplantısı’nın 24-26 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Söz konusu toplantının, dünyada bir ilk olacağı vurgulanarak, açılış Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın katılımıyla yapılacağı bilgisi verildi.

Toplantıda, son olarak, Suudi Arabistan Güvenlik Güçleri ve İstihbarat Birimleri’nin, bazı dış ülkelere çalışan istihbarat hücrelerini çökertmesi ve DEAŞ terör örgütünün İçişleri Bakanlığını hedef alan saldırı planını engellemesinden dolayı tebrik edildiği bildirilirken, iç siyasete dair bir dizi yeni kararlar da ilan edildi.