Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rohingyalı isyancılar, modern ordu karşısında satır ve sopalarla direniyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Myanmar sınırını geçip Bangladeş’e doğru yola çıkan çok sayıdaki Rohingyalı arasında, isyancıların saflarından kaçan, modern bir ordu ile sopa ve satırlarla savaştıklarını dile getirerek umutsuzluklarını açıkça ifade eden çok sayıda genç erkek de var.

Onlardan biri olan Aladdin, Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu için beş ayını eğitim kampında geçirdi. Aladdin, AFP’ye yaptığı açıklamada, isyancıların sahip olduğu silahların çok zayıf olduğuna dikkat çekerek, karşılarındaki ordu arasındaki teçhizat farkını dile getirdi.

Dört çocuk babası olan 27 yaşındaki bir başka Rohingyalı ise, “Yüz kişilik gönüllü grubun içinde sopa, satır ve iki tabancadan başka bir şey yoktu” dedi.

Ancak, isyancılar 25 Ağustos tarihinden bu yana Myanmar sınırındaki onlarca noktaya satır ve küçük bıçaklar ile saldırıyı düzenlemeyi başardılar.

Myanmar ordusu, 370’inin terörist olduğunun altını çizerek, 400 Rohingyalının öldürüldüğünü açıkladı.

1 milyon Rohingyalı, Myanmar’da ayrımcılığa uğradı

Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu, Rohingyalı Müslüman azınlığının ihlal edilen haklarını savunmak için eline silah aldığını açıkladı. Yaklaşık 1 milyon Rohingyalı, onlarca yıldır, Budistlerin çoğunlukta olduğu Myanmar’da ayrımcılığa uğradı.

Aladdin el yapımı patlayıcıları mayın gibi yerleştirmeyi ve otomatik silah kullanmayı öğrendi, ancak saldırı zamanı gelince, silah olarak sadece basit bir silahı vardı. İsyancıların polis merkezlerindeki silahları ele geçirmeyi hedeflediklerini belirten Aladdin, “Liderler bizim İslam’ı savunduğumuzu söyleyerek, korkmamamızı istediler. Ben komşu Bangladeş’teki bir mülteci kampında yemek arayacağımı söyledim ve geriye dönmedim” dedi.

Örgüt son aylarda profesyonelleşti

Ekim 2016’daki ilk saldırıya kadar neredeyse hiç bilinmeyen Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu, son aylarda profesyonel hale geldi. Twitter’daki resmi hesaplarından Myanmar ordusunun suçlamalarını reddeden videolar ve açıklamalar yayınlayarak, sosyal ağlarda uzmanlaştılar. Ayrıca, ağustos ayı sonlarında gerçekleştirdikleri saldırıların ardından takviye gönderilmesini önlemek için el yapımı patlayıcılar kullandılar.

Asya’daki ordu ve isyancı hareketi konusunda uzman olan Anthony Davis, “Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu, 2016 yılı Ekim ayındaki son büyük saldırılarına kıyasla, operasyonları koordine etme kabiliyetlerini büyük ölçüde geliştirdiler. Onların, çok sayıda savaşçıyı harekete geçirme güçleri var” açıklamasında bulundu. Bununla birlikte, Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu militanlarının sayısını tespit edilmesi çok zor. Örgütün, Komşu Tayland’an üç kat daha fazla bir bütçeye sahip olan Myanmar ordusu karşısında başarıya ulaşması oldukça zor gözüküyor.

Zengin Rohingyalılar örgütü finanse etti

Uluslararası Kriz Grubu’nun, savaşçılar ve liderlerle yapılan röportajlara dayanarak yakın tarihte hazırladığı bir rapora göre, 2012’de Myanmar’da Müslümanları hedef alan huzursuzluğun ardından Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu’nun güçlü bir yükseliş kaydettiğini ve Rohingyalı mülteciler içinde zengin olanların hareketi finanse ettiklerini belirtti.

Askeri operasyonları gösteren videolarda en çok göze çarpan figür, Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusunun komutanı Atallah.

Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu şimdiye kadar uluslararası aşırılık yanlıları ile bağlantısını reddetmişti. Güneydoğu Asya’daki isyancı gruplar konusunda bir uzman olan Zahari Abuza, bu grubun eğiliminin İslamcı aşırılığa yönelmesinin çok muhtemel olduğunu dile getirdi.