Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Roma’da bir binadan yaklaşık bin göçmen tahliye edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Roma’da yüzlerce polisin katıldığı operasyonla yaklaşık bin göçmenin olduğu bina tahliye edildi. Tahliye edilen ve birçoğu Eritreli ve Etiyopyalı olan göçmenlerin çoğunluğu sokaklarda uyumak zorunda kaldı.

Binanın 2013’ün ekim ayında göçmenler tarafından işgal edildiğine fakat 2015 yılında yargıcın binanın tahliye edilmesi emrini verdiğine işaret edildi.

Binanın tamamen boşaltıldığına şahit olan gazete ve aktivistler aralarında hamile bir kadınının ve çocuklarında bulunduğu çok sayıda göçmen kadının tahliye edildiğini söylediler.

Roma Belediyesi, savunmasız ve zayıf olan bu kişilere alternatif bir konaklama merkezi sağlanacağını ve çocuklu kadınların geçici olarak binaya döndüğünü bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü ve BM Göçmen İşleri Temsilciliği, İtalya Senatosu İnsan Hakları Başkanı Logi Mancone tahliye operasyonunu eleştirdi. Anca birçok siyasetçi söz konusu operasyonu destekledi.

Sol Demokrat Parti Vekili Stefano Pedica, “Yasayı uygulayarak ve hiç kimsenin kamu veya özel binaları işgal etmesine izin vermemek adına bu yönde ilerlemeliyiz” dedi ve bunun yanında göçmenlerin ‘daha büyük ve uygun bir yere’ taşınmasını talep etti.