Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Roma’dan sonra… Hafter Paris’te | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Ordu Komutanı Mareşal Halife Hafter, salı günü Roma’da gerçekleştirdiği görüşmelerden sonra Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile Paris’te bir araya gelecek.

Mareşal Hafter, muhalifi olduğu Fayiz es- Serrac’ın başında bulunduğu Ulusal Uzlaşı Hükümeti’nin, Libya krizinin çözülmesi konusunda, haftalardır merkezi bir rol oynadığının altını çizdi. Libya’daki kriz Avrupa ülkelerini özellikle de göç ve terör tehdidine karşı duranları endişelendirmekte.

Hafter’in Roma ve Paris’te gerçekleştirdiği ziyaret, yol haritasının ilk durağı Tunus olan BM elçisi Gassan es- Selame’nin gözetiminde başlatıldı. Selame yol haritasını geçen hafta belirlemiş BM’ye sunmuştu. Selame’nin projesi çatışmanın taraflarını kurumsal çerçeve üzerinde bir araya getirmeye ve gelecek yıl genel seçimlerin yapılmasına dayanıyor.

Ziyaret BM’nin çalışmaları ile çelişmemekte

Fransız diplomatik kaynağın Reuters’e yaptığı açıklamaya göre, Hafter’in Paris’e düzenlediği ziyaret BM’nin çalışmaları ile çelişmemekte. Çünkü çeşitli ülkelerin Libya’daki taraflara uyguladığı baskı gereksiz değil.

Diplomatik kaynak, Hafter’e yeni bir öneri sunulmayacağını, kendisine yükümlülüklerini ve BM’nin arabuluculuğuna saygı duyması gerektiği mesajı verileceğini ifade etti.

Temmuz ayında Paris, Hafter ile e-Serrac arasında bir kongre toplantısına ev sahipliği yapmıştı. Bu toplantıda, 2011’de Kaddafi’nin devrilmesinden beri ülkeyi içine düştüğü kaostan uzaklaştırmak için bir ilke belirlendi.

Serrac hükümeti 2015‘te kuruldu

2015 yılı sonlarında Fas Skhirat’ta, BM himayesinde, anlaşma sağlanarak es- Serrac hükümeti oluşturuldu. Mart 2016’dan beri Trablus’ta nüfuzunu genişletme konusundaki başarısına rağmen, Uzlaşı hükümeti, özellikle Doğu’daki Mareşal Hafter’in etkisi altındaki bölgelerde, ülkenin büyük kesimlerinde kontrolü elinde tutamıyor.

“Çözüm BM çatısı altında olmalıdır”

Selame geçtiğimiz hafta New York’ta, BM’nin çatışmayı çözmeye yönelik herhangi bir girişimi öncelediğini vurguladı.
‘France 24’ kanalına verdiği röportajda, “Üye bir devletin arabuluculuk çalışmasında bulunması engellenemez. Ancak söz konusu çalışmalar BM çatısı altında olmalıdır” dedi.