Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ronaldo: Tecavüz, inandığım her değer ile çelişen iğrenç bir suçtur | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tecavüzle suçlanan Ronaldo yaptığı açıklama ile hakkındaki cinsel taciz iddialarını yalanlayarak; “Tecavüz, inandığım her değer ile çelişen iğrenç bir suçtur” dedi.

ABD’li bir manken tarafından Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo’ya yöneltilen tecavüz suçlaması İtalyan kulübü Juventus’u olumsuz etkiledi. Sponsor şirketlerin, 2009 yılında yaşandığı iddia edilen olaydan dolayı endişeli olduklarını belirtmesi üzere cuma günü Juventus hisseleri değer kaybetti.

Tecavüz iddiaları sonrası Portekizli futbolcu Ronaldo’nun üzerindeki baskı arttı. Juventus Teknik Direktörü Massimiliano Allegri’nin de belirttiği gibi 5 kez dünyanın en iyi futbolcusu seçilen Ronaldo, yarın İtalya Serie A liginde yapılacak Juventus-Udinese maçında takımının yanında olması bekleniyor.

Ronaldo cinsel taciz suçlamalarını yalanladı

Cristiano Ronaldo çarşamba günü yaptığı açıklamada Kathryn Mayorga (34) tarafından kendisine yöneltilen cinsel taciz suçlamalarını yalanladı. Dikkatler, 9 sene önce ABD’nin Las Vegas’daki bir otelde yaşandığı iddia edilen olayla ilgili susması karşılığında kendisine para verdiğini söylerek geçen ay Ronaldo’ya dava açan ABD’li manken üzerinde.

Juventus’tan Ronaldo’ya destek

Juventus’a transferi sonrası kulübün borsadaki hisse değerini artıran Ronaldo, birçok sorun ile karşı karşıya. Sponsoru olan ABD merkezli Nike şirketi Ronaldo hakkındaki taciz iddialarından endişeli olduğunu belirtti. Ronaldo’nun kulübü Juventus ise yaptığı açıklama ile futbolcusuna destek verdi.
Ronaldo hakkındaki tecavüz iddiaları sonrası Juventus’un borsadaki hisseleri % 5,07 değer kaybetti.

2001 yılında girdiği borsadaki en yüksek değerine geçtiğimiz eylül ayında ulaşarak 1,8062 Euro’ya yükselen Juventus’un hisseleri tecavüz iddiaları sonrası 1.254 Euro’ya geriledi.

Juventus, geçtiğimiz ağustos ayında yaklaşık 100 milyon Euro karşılığında Ronaldo’yu transfer etmesinden sonra kulübün borsa değerleri yükselmeye başlamıştı. Juventus’un borsadaki hisse değerleri rekor kırarak milyar Euro seviyelerine çıkmış, bunda Ronaldo transferinin büyük etkisi olduğu bazı çevreler tarafından belirtilmişti.

Nike’tan 3 sporcu ile ömür boyu sponsorluk anlaşması

Nike, nerede olursa olsun kazanç sağlayabilmesi nedeniyle Ronaldo ile 2016 yılında ömür boyu sponsorluk anlaşması imzalamıştı. Nike 3 sporcu ile ömür boyu anlaşma imzalarken bunlar Cristiano Ronaldo, ABD’li Yıldız Basketbolcu Micheal Jordan ve LeBron James.

Ronaldo ile yaptığı anlaşmanın maliyetinin yaklaşık 1 milyar Euro olduğu belirtilen Nike şirketi dün, Portekizli futbolcu hakkındaki tecavüz iddialarından derin kaygı duyduğunu belirttiği bir açıklama yayınlamak zorunda kaldı.

Nike şirketinin sözcüsü tarafından yapılan açıklamada; “Nike, rahatsız edici iddialardan derin kaygı duyuyor. Gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

EA Sports’tan açıklama

FIFA 18 oyun serisinin kapağında Cristiano Ronaldo’nun fotoğrafının bulunduğu Dev Elektronik Oyun Şirketi EA Sports tarafından yapılan açıklamada da iddialardan dolayı endişeli oldukları ifadelerine yer verildi.

EA Sports’tan yapılan açıklamanın devamında; “Durumu yakında takip ediyoruz. Oyunlarımızın kapağında yer alan futbolcuların EA’nın temsil ettiği değerlere uygun hareket etmesini bekliyoruz” denildi.

‘Me Too’(Ben de) hareketi

Ronaldo hakkındaki bu iddialar elbette ABD merkezli sponsor şirketler için büyük bir sorun teşkil ediyor. Söz konusu tecavüz iddiası, Amerikalı yapımcı Harvey Weinstein’in onlarca kadına tecavüzle suçlanmasından sonra başlatılan ve kadınların başlarından geçenleri anlattıkları ‘Me Too’(Ben de) hareketinden sonra geldi.

Ronaldo hakkındaki tecavüz iddialarına ilişkin açıklamalar yapan sadece sponsor şirketler değil.

Futbolcunun kulübü sessizliğini bozarak tecavüz iddiaları hakkında açıklama yaptı.

Juventus kulübü twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Cristiano Ronaldo son aylarda büyük profesyonelliği ve özverisini göstermiştir. Bu kulüpteki herkes tarafından takdir edilmektedir. 10 yıllık bir geçmişe uzanan iddialar hiç kimsenin bu büyük kahraman hakkındaki ortak görüşünü değiştirmez” ifadelerine yer verildi.

Federasyon ve Fernando Santos’tan Ronaldo’ya destek

Portekiz Futbol Federasyonu Başkanı Fernando Gomes ve Portekiz Milli Takım Teknik Direktörü Fernando Santos’tan da Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo’ya destek geldi.

Ronaldo: Tecavüz, inandığım her değer ile çelişen iğrenç bir suçtur

Ronaldo çarşamba günü yaptığı açıklama ile hakkındaki cinsel taciz iddialarını yalanlayarak “Tecavüz, inandığım her değer ile çelişen iğrenç bir suçtur. Kendi ismimi temize çıkarmak istediğim kadar, ismim üzerinden kendi propagandalarını yapmaya çalışan şahısların oluşturduğu medya şovunu beslemeyi reddediyorum” dedi.
Kathryn Mayorga 13 Haziran 2009’da Las Vegas’taki bir otelde kendisine cinsel tacizde bulunduğu ve sessiz kalması için 375 bin dolar ödeme yaptığı suçlaması ile Ronaldo’ya ABD’nin Nevada eyaletindeki bir mahkemede dava açtı.

Las Vegas’taki polisi: Dosya yeniden açıldı

Las Vegas’taki polis Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada 2009 yılında Mayorga’nın saldırganın ismini vermeden cinsel tacize uğradığını söylediğini ve isim vermemesinin soruşturmada ilerleme kaydetmelerine engel olduğunu belirtti. Polis son olarak “Yaklaşık bir ay önce dosya yeniden açıldı” dedi.