Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ruhani: ABD’den her gün görüşmek için mesaj alıyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin ABD’li yetkililerden görüşme yapmak için her gün farklı yollardan mesajlar aldığını belirtirken, Tahran’ın ABD’ye karşı gerçek bir mücadele verdiğini söyledi.

Hasan Ruhani, müzakere ve yaptırımlar arasındaki çelişki dolayısıyla ABD tarafından yapılan görüşme çağrılarını önemsemediğini ifade ederken, Washington’un ülkesine baskı yaptığını, aynı zamanda her gün müzakere masasına oturma çağrısında bulunduğunu belirtti.

Ruhani’den ABD açıklaması

İran Cumhurbaşkanı, “Bir yandan İran halkına baskı uygulamaya çalışıyorlar, diğer yandan her gün farklı yöntemlerle bize bir araya gelerek müzakere etmemiz gerektiği mesajı veriyorlar. Bu mesajlarınızı mı görmeliyiz yoksa hayvani eylemlerinizi mi” ifadelerini kullandı. Ruhani ayrıca “İran halkına karşı söyledikleriniz konusunda samimiyseniz, İran halkının hayatlarına yönelik neden baskı uyguluyorsunuz? İnsanların sokaklara ineceğini ve teslim olmak üzere ellerini kaldıracaklarını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz” dedi. İran ekonomisi, son aylarda Washington’un Tahran ile imzalanan nükleer anlaşmadan geri çekilmesi ve İran’a yaptırım uygulaması nedeniyle büyük bir zorlukla karşı karşıya. Bu çerçevede İran riyali, geçen yıla kıyasla dolar karşısında yüzde 70 değer kaybetti.

İran, 2017 yılının sonundan bu yana halk protestolarına ve “Düşmanımız burada, ancak ABD’de olduğunu söylüyorlar” şeklinde sloganlara tanık oluyor.

ABD’den 12 şart

ABD’nin nükleer anlaşmadan geri çekilmesinin ardından Başkan Donald Trump, görüşme talebi ile İranlı yetkililerle temas halinde olacağına inanıyor. Trump, yeni bir olası müzakere kapısını da açık bırakırken, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise “İran’ın; bölgesel faaliyetlerini, Kudüs Gücü faaliyetlerini, balistik füze programlarını askıya alması ve nükleer programlarını müzakereye yeniden açması” başta olmak üzere 12 şart belirledi.

Ruhani: Üç cephede savaşamıyoruz

Öte yandan Ruhani, muhafazakar ve reformistlerden ekonomik krizle nasıl başa çıkılacağına ve iç anlaşmazlıkların üstesinden nasıl gelineceğine dair baskıların ardından birlik ve beraberlik çağrısında bulundu. Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) aktardığına göre İran Cumhurbaşkanı, “ABD, sol (reformcular) ve sağ (muhafazakârlar) ile aynı anda mücadele edemeyiz. Üç cephede savaşamıyoruz. Geçici zorluklar yüzünden hedeflerimizden vazgeçemeyiz. Savaş günlerini hatırlayın, kanlı acılar nihayetinde zafer getirdi” ifade ettiği belirtildi.