Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ruhani: ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi yasadışı ve top artık Avrupa sahasında | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington ve Tahran’ın, nükleer anlaşma konusundaki çekişmesi devam ederken, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani resmi web sitesi aracılığıyla yaptığı açıklamada, ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesini ‘yasadışı’ olarak nitelendirdi. Ruhani, Tahran ile ilişkilerin sürdürülmesi açısından topun Avrupa sahasında olduğunu söyledi.

Hasan Ruhani, “İran İslam Cumhuriyeti, bölgede asla gerilim yaratmaya çalışmadı. Küresel su yollarında bir sorun oluşmasını istemiyoruz ancak petrol ihracatındaki haklarımızdan da hiçbir zaman kolayca vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Trump: Ruhani ile ön koşulsuz görüşmeye hazırım

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile her zaman ve ön koşulsuz olarak görüşmeye hazır olduğunu dün açıklamasının ardından, Tahran, bugün ABD ile nükleer anlaşmaya geri dönülebilmesi için gerekli olan yeni şartları ortaya koydu.

Ruhani’nin danışmanı Hamid Ebuturabi, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Büyük İran milletine saygı, düşmanlığın azaltılması ve ABD’nin nükleer anlaşmaya geri dönmesi. Bunlar mevcut pürüzlerin aşılmasını sağlayacaktır” şeklinde konuşarak İran’ın şartlarını sundu.

Ruhani ile Barack Obama arasında 2013 yılında gerçekleşen telefon görüşmesinin İran’ın diyaloğa açık olduğunu gösterdiğini dile getiren Ebuturabi, söz konusu diyaloğun da güven arttırıcı önlemler fikrine dayalı olarak sağlandığını ve 2015 yılındaki nükleer anlaşmanın da bu çabanın meyvesi olduğunun kabul edilmesi gerektiğini vurguladı.

Mutahhari: ABD ile müzakere aşağılayıcı olacak

İran haber ajansı IRNA’da yer alan habere göre, Meclis Başkan Yardımcısı Ali Mutahhari, “Trump nükleer anlaşmadan çekilmeseydi ve İran’a yaptırım uygulamasaydı, ABD ile müzakerelerde sorun olmazdı. Ancak Amerikalılarla müzakere etmek şimdi aşağılayıcı olacak” şeklinde durum tespitinde bulundu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımı ise, ABD’nin İran’a karşı düşmanca davranışı nedeniyle İran’dan müzakere talebinde bulunan Washington yönetimi ile diyalog olasılığının asla bulunmadığını söyledi.

Geçtiğimiz Mayıs ayında nükleer anlaşmadan çekilen ABD, İran üzerindeki yaptırımlarını Ağustos ve Kasım aylarında iki aşamada yeniden uygulamaya hazırlanırken, Trump, mevcut anlaşmanın ötesine geçen yeni bir anlaşma istediğini söyledi.

Pompeo: Başkan Trump, sorunları çözmek için görüşmek istiyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, Trump’ın İranlı yetkililerle ön koşulsuz görüşebileceğini açıklamasından iki saat sonra CNBC’ye konuştu. “Daha önce de söylemiştik. Başkan, insanlarla sorunları çözmek için görüşmek istiyor” diyen Pompeo sözlerine şöyle devam etti:

“Eğer İranlılar kendi halklarına yaptıkları konusunda temel değişikliklere gitmeye söz verirlerse, kötü davranışlarını azaltırlarsa, [Trump] yayılmayı gerçekten engelleyen bir nükleer anlaşmaya girmeye değeceğini kabul edebilir, başkan ancak o zaman oturup onlarla konuşacağını söyledi.”

İran resmi haber ajansı IRNA ise, Pompeo’nun sözlerini “İran söz konusu olduğunda ABD kendisiyle çelişiyor” başlığıyla duyurdu.

Gündeme dair yorumda bulunan İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Hüseyin Hanzade de, Hürmüz Boğazı’nın açık kalmasının, İran’ın çıkarlarının güvence altına alınması ve uluslararası toplumun İran’a olan sözlerine karşı sadakat göstermesine bağlı olduğunu dile getirdi.