Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ruhani bugün mecliste zorlu bir sınavdan geçecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, muhafazakâr rakipler ve reformist müttefikleri tarafından hükümetin ülkede yaşanan ekonomik krizdeki rolüne yönelik eleştirilerin ardından bugün meclisin önünde zorlu bir sınavdan geçecek.

Ruhani geçen mart ayında milletvekilleri tarafından ülkenin yaşadığı ekonomik krize yönelik yayınlanan beş maddenin ardından bugün mecliste milletvekillerinin sorularını cevaplayacak.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Ruhani’nin milletvekillerinin hükümetin mal ve para kaçakçılığını kontrol edememesi, bankacılık alanına karşı yaptırımlarının devam etmesi, hükümetin işsizlik oranını azaltma konusundaki başarısızlığı, son yıllarda daha da derinleşen ekonomik kriz, döviz kurlarının yükselmesi ve İran para değerinin düşmesi ile ilgili 5 maddeden oluşan sorularını cevaplaması bekleniyor.

Ruhani, milletvekillerinden gelen soruları cevaplamadan önce yaklaşık yarım saat sürecek bir konuşma yapacak.

İran Cumhurbaşkanı, bu ayın başlarında ekonomik krizin kötüleşmesi ve işsizliğin büyümesiyle birlikte Çalışma Bakanı Ali Rebii’nin milletvekillerinden güvenoyu alamamasıyla büyük bir darbe aldı. ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları üç haftadan bu yana devam ediyor. Büyük ölçüde İran petrol satışlarını hedef alan ABD yaptırımlarının ikinci kısmı kasım ayında uygulanmaya başlayacak.

Ülkeye dair umutsuz beklentilere rağmen Ruhani, Meclis Başkanı Ali Laricani de dahil olmak üzere halen ılımlı muhafazakarların desteğini almaya devam ediyor.