Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ruhani halk protestolarına ‘parazit’ olanları eleştirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’da yeni seneye giriş(nevruz) hazırlıkların yapıldığı şu sıralar son bakanlar kurulunu toplayan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani kabinesindeki bakanların ortasına geçerek hatıra fotoğrafı çektirdi. Hatıra fotoğrafından önce gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Ruhani önemli açıklamalarda bulundu. Hükümetinin ekonomik alanda aldığı tepkileri değerlendiren Ruhani, ülke içindeki bazı kesimleri, halk protestolarına ‘parazit’ olmakla suçladı. Aynı zamanda Yardımcısı İshak Cihangiri de ‘Ulusal Diyalog’ sürecinin başlatılması gerektiğini vurguladığı açıklamasında, içerdeki çatlakların ve ihtilafların sürdürülmemesi için uyarıda bulundu.

Geride bıraktığımız iki aylık süre zarfında İran Devrim Rehberi Ali Hamaney ile Ruhani kanadından, ülkenin 80 kentinde geçim sıkıntısı, fiyatların yüksekliği gibi taleplerle başlayan daha sonra ise rejimin düşmesine evrilen halk protestolarına karşı, birbirine zıt açıklamalara şahit olmuştuk.

Hamaney protestoları geçim sıkıntısı gibi ekonomik nedenlerden kaynaklandığını düşünürken; Ruhani ise bu olayların ekonomik taleplerin yanında bir de siyasi, sosyal, kültürel ve dış politika gibi farklı boyutlarının da olduğu görüşündeydi.

“İnsanların seslerine kulak vermeliyiz”

Ruhani dünkü açıklamasında, “Halk protestolarındaki frekanslar herkesi ilgilendiriyor ancak bazıları buna ‘parazit’ yapmak istiyor’’ diyerek yasal çerçevede olduğu sürece protestoları kabul ettiğini dile getirdi.
Ruhani konuşmasının devamında, “Protestoları ve gösterileri kabul ediyoruz. Ancak bu, aileleri korkutmama ve çarşıdaki işleri aksatmaması şartıyla olur. Halkın sözlerindeki frekanslar sadece yürütme organına yönelik değil. İnsanların seslerine kulak vermeliyiz, bazıları bu sesleri duymak istemiyor. Bize, tüm frekansları dinlemek düşer. Parazit olmanın vakti geçmiştir” ifadelerini kullandı.

“İhtilaflar sürdürülmemeli”

Öte yandan Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri yaptığı açıklamada, Rejim ve siyasi erk arasındaki çatlak ve ihtilafların sürdürülmemesi gerektiğini belirtti.

En büyük tehlikelerden biri geçim sıkıntısı

Cihangiri düzenlenen bakanlar kurulu toplasında yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki yıl İran’ın karşılaşacağı en büyük tehlikelerin başında geçim sıkıntısı ve işsizlik krizi gelmektedir” şeklinde konuştu.

Cihangiri Twitter hesabı üzerinden, “İran içinde birlik ve ahenge doğru” ifadesini kullandı. Bu hedefe ulaşmanın da siyasi çevreler arasında “Ulusal Diyalog” sürecinden geçtiğini kaydetti.

“Musevi ve Kerrubi’nin ev hapsini kaldırmak için çalışıyoruz”

Cihangiri ayrıca İran Ulusal Güvenlik Konseyi’nin, yenilikçi kanadın liderleri Mir Hüseyin Musevi ve Mehdi Kerrubi’ye uygulanan ev hapsini kaldırılması için çalışma yürüttüğünü açıkladı.