Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ruhani, İçişleri Bakanlığı’na Şemhani’yi öneriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Hükümet Sözcüsü Muhammed Rıza, hükümet kurma sürecinin sona yaklaştığını belirtti.

Şarkul Evsat’ın ulaştığı bilgilere göre, Ruhani, İran Ulusal Güvenlik Meclisi Sekreteri Ali Şemhani’yi içişleri bakanlığına önerdi. Hükümete yakın İLNA ajansı, “Ruhani kabinenin yarısını değiştiriyor. Aralarında Dışişleri, İstihbrat ve Petrol Bakanlarının olduğu dokuz bakan ise yerlerini koruyorlar” bilgisini kamuoyuyla paylaştı.

Devrim Muhafızlarının güvenliği üstlenerek olağanüstü önlemlerin alındığı ve başkentte resmi tatil ilan edildiği bir ortamda Hamaney, Ruhani’nin ikinci kez Cumhurbaşkanlığı makamına oturmasını Meclis’teki yemininden sonra imzalayacak.

Diğer taraftan Ruhani, Laricani halkasının gözde isimlerinden olan İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani’nin görev süresini uzatacağından dolayı reformistlerin muhalefetiyle karşı karşıya.

Şehmani, Reformcu Cumhurbaşkanı Hatemi Hükümetinde Savunma Bakanı olarak görev almıştı. Ruhani, Rahmani Fazli’nin ardından Reformist muhalefetin gölgesi altında İçişleri Bakanlığı aday olmasını istemişti.

Ruhani’nin Şemhaniyle ilgili adımı ise Devrim Muhafızları tarafından olumlu karşılandı. Meclis Başkanı Laricani de kendi adayını çekerek bu isme ikna oldu.

Son günlerde Ruhani, Reformistler tarafından çok şiddetli eleştirilere maruz kalıyor. Reformcu Yüksek Siyaset komisyon üyesi Abdullah Nuri, İtimad gazetesinde yayınlanan bir açıklamasında hükümet kurma sürecinde ortaya çıkan haberlerden dolayı reformcu kanadın endişe içinde olduğunu söyledi. ise Mehr haber ajansının aktardığına göre, halihazırda İçişleri Bakanı olan Rahmani Fazli ise iktisat kongresinde Ruhani’nin kendisiyle çalışmaya devam etmek istediğini söyledi. Ancak Rahmani Fazlı’ya, İçişleri Bakanlığını sürdürmesini mi yoksa başka bir bakanlık mı vereceği konusunda bir açıklamada bulunmadı.

Reformcuların haber ajansı İLNA, Ruhani, yardımcısı Muhammed Şeriatmedari’ yi İçişleri Bakanlığı’na atamak istediğini belirtti. Aynı zamanda parlamentoda da reformcuların taleplerinin yerine getirileceği fikri da ağır basıyordu. Ancak İLNA haber ajansının dün verdiği habere göre Şeriatmedari, Ruhani tarafından Sanayi ve Maden Bakanlığına aday gösterildi.

Geçtiğimiz Cuma, İran İrşad bürosundan yapılan açıklamada Ruhani, Savunma ve Güvenlik Bakanlıklarına önerilen isimleri Hamaneyn ile istişare edeceği vurgulanırken İçişleri Bakanlığının ismi geçmedi. Aynı açıklamada Hamaneyn’in Eğitim ve Öğretim, Yüksek Öğrenim ve Kültür Bakanlığı konusunda da hassas olduğu vurgulandı.

2009 yılının Ağustos ayında Meclis Heyeti Başkanı Hamid Rıza Haci Babayi, Ruhani’nin Dini Liderle, Savunma, Güvenlik, İçişleri, Dışişleri ve Kültür Bakanları konusunda doğrudan bir koordinasyon içinde olacaklarını söylemişti.

İran Ulusal Emniyet Yüksek Konseyi Sekreteri, İran Dini Liderinin seçtiği en önemli yetkili sayılıyor. Eski İran raporlarına göre bu görev için Şemhani’nin alternatifi olarak Hüseyin Dahkan’ın ismi ağır basıyordu. Bu arada İLNA ajansı Ruhani’nin, şu an görevde olan Savunma Bakanı Müsteşari General Emir Hatemi’yle Savunma Bakanlığı konusunda anlaştı. Böylelikle Dahkan dışarıda bırakılmış oldu. Yine görevde olan İstihbarat Bakanı Muhammed Alevi’nin göreve devam etmesi üzerinde de anlaştılar. İran’ın en önemli ordu komutanlarından olan Hatemi, Savunma Bakanlığı ile Devrim Muhafızları birleştirildikten sonra Savunma bakanlığına ordudan getirilecek ilk komutan olacak.

Rapora göre İran İletişim Bakanı Mahmud Vaizi, Ruhan’nin büro başkanlığına geçecek. Vaizi, İran haber ajanslarının naklettiğine göre raporun açıklanmasından birkaç saat önce görevini yardımcılarından birine devredeceğini açıkladı. Yine rapora göre İran Adalet Bakanı Mustafa Pur Muhammedi yerine Cumhurbaşkanlığı özel müfettişi Ali Rıza Avai getirilecek. Ayrıca Kültür Bakanlığı’da el değiştirerek Rıza Salih Emiri’den yardımcısı Abbas Salihi’ye geçecek. Bu arada Haber ajansı aralarında İstihbarat, Dışişleri ve Petrol Bakanlarının da bulunduğu 9 bakanın görevlerinde kalacağını açıkladı.

İran haber ajansında dikkat çekici bir bilgiye daha yer verildi. Buna göre Ruhani Yargı’dan Mustafa Pur ‘un yerine başka bir isim önermesini istedi. Bu istek Ruhani yandaşlarının Mustafa Pur’un 1988 idam kararlarına bulaştığı için, görevden uzaklaştırılması taleplerinin akabinde geldi.
Hükümet sözcüsü Muhammed Rıza Nevbaht ise görevlendirmelerle ilgili olarak dün yaptığı haftalık basın toplantısında listelerin son şeklini almak üzere olduğunu; Ruhani’nin de bütün siyasi grupların önerilerini dinlediğini aktardı. Bakanlar kurulunda değişiklikler olabileceğini ekledi.

Meclisteki reformcu müsteşar İlyas Hazreti, Ruhani’nin yemin ettiği gün kabine isimlerini açıklayacağını söylemişti.

Hükümet Sözcüsü Nevbahat, Ruhani’nin Meclis’teki üç fraksiyonla ve önemli siyasi şahsiyetlerle görüştüğünü açıkladı. Sözcü Reformcular ile Ruhani arasındaki ihtilaflara da işaret ederek “Cumhurbaşkanı için önemli olan siyasi dengeler değil halkın talepleridir. Ruhani bütün taraflarla görüşmesine rağmen son karar ona ait olacaktır” dedi.