Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ruhani: İran’ın Suriye’ye desteği devam edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye rejimine bağlı askeri noktaların ABD, İngiliz ve Fransız hava saldırılarına maruz kalmasından saatler sonra, Şam sokaklarında hayat normale döndü. Ayrıca İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Esed’i arayarak, “İran’ın Suriye’ye desteği devam edecek” dediği belirtildi.

Şam’ın Emevi Meydanı’nda toplanan, ellerinde rejim bayrağı ve Beşşar Esed’in fotoğraflarını taşıyan yüzlerce Suriyeli, rejim ordusu aleyhinde sloganlar atarak Esed’e destek verdi.

Medyada yer alan haberlere göre, Suriye, Rusya ve İran bayraklarını taşıyan yüzlerce Suriyeli, başkent Şam başta olmak üzere Halep, Humus, Hama ve Lazkiye’de otomobilleri ile konvoy oluşturarak rejime destek verdi.

“İran’ın Suriye’ye desteği devam edecek”

Saldırıların ardından, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Esed’i arayarak, “İran’ın Suriye’ye desteği devam edecek” dediği ifade edildi. Esed’in de, “Batının hava saldırıları Suriye’nin terörle mücadeledeki kararlılığını arttıracak” ifadelerini kullandığı belirtildi.

Suriye Devlet Başkanlığı resmi sitesinde Esed’in şu açıklamaları yer aldı; “Bu saldırı, terörü destekleyen Batılı güçlerin kontrolü kaybetmesi nedeniyle gerçekleşti. Aynı zamanda, halkları ve dünyanın önünde güvenilirliklerini kaybettiklerini hissediyorlar.”

Suriye Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamada ise, saldırının sadece dünyadaki gerilimi körükleyeceği ve uluslararası güvenliği tehdit edeceği vurgulandı.

İran’ın Ruhani lideri Ali Hamaney de, Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile saldırıyı ‘suç’ olarak nitelendirdi.

Hamaney, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Donald Trump ve İngiltere Başbakanı Theresa May’i ‘suçlu’ olarak nitelendirerek, “Bu sabah Suriye’ye yapılan saldırı bir suç. ABD, Fransa ve İngiltere liderleri büyük bir suç işledi. Bundan bir kazanç elde edemeyecekler. Tıpkı son yıllarda benzer suçları işledikleri Irak’ta, Suriye’de ve Afganistan’da olduğu gibi” dedi.

Tasnim Haber Ajansı’nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Ruhani, saldırının Ortadoğu’da daha fazla yıkıma yol açacağı konusunda uyarıda bulunarak, İran’ın Esed rejimine olan desteğini artıracağını, Suriye halkının yıllardır yabancıların saldırıları karşısında ayağa kalktığını ve direnmeye devam edeceğini belirtti.

Fars Haber Ajansı da, İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan’ın, “Suriye halkı bu saldırılara kesinlikle cevap verecek” dediğini bildirirken, İran Devrim Muhafızları’ndan bir yetkili de, ABD’nin gerçekleştirdiği saldırının sonuçlarını üstleneceğini söyledi.

İran Devrim Muhafızları Komutanı’nın Siyasi İşler Yardımcısı Yedullah Cevani, Fars Haber Ajansı’na verdiği demeçte, “Söz konusu saldırı ile süreç değişmeyecek. Ancak durum daha karışık bir hale gelecek. Bu karışık durum kesinlikle ABD’nin zararına olacak. ABD’liler Suriye’ye gerçekleştirdikleri saldırının bundan sonra bölgede doğuracağı sonuçlarının sorumlusu olacak. Bu sonuçlar şüphesiz ki, ABD’nin çıkarları doğrultusunda olmayacak. Böylesi kararlar ile kesinlikle direniş cephesi gücünü kaybetmeyecek, tam tersi güçlenecek. Böylece direniş cephesi bu tür müdahaleci eylemlere karşı mücadele etme olanağı artacaktır” diye konuştu.

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi;

“Herhangi bir zorlayıcı argüman olmadan Suriye’ye saldırı düzenleyen ABD ve müttefikleri, bu maceranın bölgesel ve uluslararası sonuçlarından tek başına sorumludur. İran, dini, yasal ve ahlaki standartlarına dayanarak kimyasal silah kullanımına karşı çıktığı gibi, bunun bağımsız ve egemen bir devlete saldırmak için kullanılmasına da karşı çıkıyor.”

ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye başlattığı hava harekatına tepki gösteren Hizbullah da, “Suriye savaşında ABD amacına ulaşamayacak” ifadelerini kullandı.

Rusya Today sitesinde yer alan habere göre, Hizbullah tarafından şu açıklama yapıldı; “Parti, ABD, Fransa ve İngiltere’nin, kardeş Suriye’ye karşı gerçekleştirdiği hain saldırıyı şiddetle kınadığı gibi Suriye’nin egemenliğine, Suriye halkının ve bölgedeki diğer halkların onuruna karşı açık bir ihlal olduğunu düşünüyor. Üç taraflı saldırganlığın temel aldığı bahane ve gerekçeler, akla ve mantığa dayanmayan, başarısız komik oyunlara dayanan hayali bahanelerdir.”