Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ruhani, Katar Emiri’ne Husilerin geri çekilmesinden duyduğu endişeyi iletti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile telefonda görüştü.

Ruhani, Al Sani ile gerçekleşen görüşmede Yemen’deki İran destekli Husi milislerinin geri çekilmesiyle ilgili kaygılarını dile getirdi. Ülkede yürütülen askeri operasyonlara son verilmesi çağrısında bulundu.

Yemen krizinin savaşla değil siyasi kanallarla çözülmesi gerektiğini söyleyen Ruhani, İran’ın bölgesel rolüne dikkat çekerek bölgedeki bazı ülkelerin giriştiği maceraların yanlış olduğunu düşündüklerini söyledi. Ruhani bu yolun özellikle Filistin, Suriye ve Yemen’de var olan sorunları daha da kötüleştireceğine inandıklarını dile getirdi.

Ruhani ayrıca Katar Emiri’ne Tahran’ın Doha’yla ilişkilerini güçlendirmeyi istediğini söyleyerek Katar’ın yanında olduklarını vurguladı.

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn tarafından Katar’a uygulanan boykotu Tahran’ın ‘haksızlık’ olarak nitelendirdiğini kaydeden Ruhani, bölgede istikrarı sağlamak ve Katar hükümeti ve halkına yardım edebilmek için ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını belirtti.

Katar Emiri ise Doha’nın söz konusu tutumu asla unutmayacağının altını çizerek Tahran’ın Körfez’deki kriz karşısındaki yaklaşımından dolayı Ruhani’ye teşekkür etti.

Ruhani’nin açıklamaları İran’a ‘Ortadoğu’ya müdahale edebilmesi için Arap ülkelerine karşı vekâlet savaşına giriştiği, Suriye savaşında Beşşar Esed’i desteklediği, Irak’ta kendisine bağlı milisler oluşturduğu ve Yemen’de Husileri ve Lübnan’da Hizbullah’ı desteklediği’ yönünde suçlamaların yöneltildiği bir dönemde geldi.

Ancak İran, Yemen savaşında Husilere mali ve askeri destek sağladığına dair suçlamaları reddediyor.