Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ruhani, Pakistan Genelkurmay Başkanı ile bir araya geldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Pakistan Genelkurmay Başkanı Kamer Cavid Bajva ile dün, Tahran’da bir araya geldi. Söz konusu görüşmede ikili ilişkiler ve doğu İran sınırının güvenliği hakkında istişarelerde bulunuldu. Ruhani, dün yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeybatısındaki İran sınır muhafızlarından 8 kişinin öldürülmesinden üç gün sonra Kürt silahlı grupların takibe alınmasını istediğini söyledi.

İran Cumhurbaşkanlığı’nın resmi web sitesinden yapılan açıklamaya göre, görüşmede Ruhani, ülkesinin askeri eğitim de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda Pakistan ile askeri işbirliğini geliştirmeye ve askeri sanayide deneyim alışverişinde bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

Ruhani, “Ortadoğu’daki büyük güçler ulusal ve dini sorunları harekete geçirmeyi istiyor. Terörizm, ulusal ve mezhepsel farklılıklar bugün İslam dünyasının sorunudur” şeklinde konuştu. İran medyası, pazar günü, Pakistan Genelkurmay Başkanı’nın İran’a yaptığı ziyaretin İranlı mevkidaşı Muhammed Bakıri tarafından yapılan davet üzerine gerçekleştirdiğini belirtti.

İran resmi haber ajansı IRNA, dün, Bajva’nın ziyaretinin 3 gün süreceğini ve İran Silahlı Kuvvetleri’nin liderleriyle bölgesel konularda, askeri ve siyasi işbirliği alanlarında görüşmeler yapacağını belirtmişti.

Bajva’nın son 3 ay içerisinde İran’ı komşu ülkelerden ziyarete gelen ikinci genelkurmay başkanı olduğu bildirildi. Geçtiğimiz ay Türkiye Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar da İran’a ziyarette bulunmuş ve İranlı üst düzey yetkililerle bir araya gelmişti.

Pakistan ve İran arasında gerilim

Mayıs ayında 10 İran askerinin Belucistan Adalet Ordusu’ndan muhaliflerin ateş açması sonucu ölmesiyle Pakistan ve İran arasındaki sınır ilişkileri gerilmişti.

Bu gelişme üzerine Bakıri, Pakistan topraklarını hedef almakla tehdit etmişti. İslamabad’da buna karşılık İran’daki büyükelçisini geri çağırmıştı.

Ruhani, “Bazı terörist grupların sınırları tehdit etmesine izin vermemeliyiz” diyerek iki ülke arasındaki sınır güvenliğinin güçlendirilmesini talep etti.

Cumhurbaşkanlığı web sitesinde yer alan açıklamada, Pakistan Genelkurmay Başkanı’nın ülkesinin İran ile sınır bölgelerindeki eylemlerinin ayrıntılarını verdiği belirtildi.

Muhalif Belucistan grupları, yıllardır İran’ın güneydoğusunda faaliyet göstermekte. Son 3 yılda Belucistan muhalifleri ile meydana gelen çatışmalarda 30’dan fazla İran sınır muhafızının öldürüldüğü bildirildi.

Beluçlar, karşı karşıya kaldıkları dini ve ulusal zulme karşı kendilerini korumak için silah taşıdıklarını ifade etseler de Tahran, Beluci grupları, dini radikalizmle suçluyor.

Öte yandan, Ruhani, cuma günü ülkenin kuzeybatısında meydana gelen silahlı çatışma sonucu 8 askerini öldüren silahlı grupların takibe alınmasını talep etti.

Ruhani ölenlerin ailelerine taziye dileklerini sunduğu açıklamasında, “Güvenlik ve istihbarat servislerinin yetkililerini konuyu hızla takip etmeye ve suçluları cezalandırmaya çağırıyorum” dedi.

İran, ülkenin kuzeybatısında faaliyet gösteren İran sınır muhafızlarına açılan ateşin Muhalif Kürt Grup olan PJAK tarafından yapıldığını iddia etti.

İran’ın kuzeybatısındaki sınır bölgeleri, İran Devrim Muhafızları’nın bünyesinde görevli İran kuvvetleri ve Kürt militanlar arasında silahlı çatışmalara tanık olmakta.

IRNA haber ajansına göre, Batı Azerbaycan eyaletindeki bir güvenlik görevlisi, Türkiye ile İran sınırındaki görevin sona ermesinden sonra dönüş yolunda silahlı bir pusuya düştüklerini söyledi.

Bir hafta önce İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, söz konusu sınır bölgesine ziyarette bulunmuş Urmiye şehrindeki askeri faaliyetleri teftiş etmişti.

Bakıri, ziyareti sırasında Tahran’ın Kürdistan’daki referanduma muhalefetinin İran’ın ülkedeki ulusların da talep edebileceği benzer bir adımdan kaygılanmasına neden olduğunu inkar ederek, “İran üniversiteleri tarafından yürütülen anketler ve araştırmalar, milliyetçilerin İran’a bağlı olduklarını ve ayrılığı talep etmediğini gösteriyor” şeklinde konuşmuştu.