Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ruhani, protesto gösterilerini durdurma konusunda umutlu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’da kitlesel protestolar bugün de devam ederken, İran Cumhurbaşkanı Ruhani birkaç gün içinde gösterileri bitirme konusunda umutlu olduklarını ifade etti.

Ruhani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bugün yaptığı telefon görüşmesinde, İran’daki protesto gösterilerinin birkaç gün içinde sona ereceği yönündeki umudunu dile getirdi.

Mogherini’den şiddetten kaçının çağrısı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İran’daki protestolara bağlı olarak, insan hayatının kabul edilemez şekilde kaybedilmesini kınayarak, Ruhani hükümetine karşı devam eden gösterilerde 21 kişinin ölmesi nedeniyle herkesin şiddetten kaçınması çağrısında bulundu.

Mogherini, AB adına yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliği, İran’da süren gösterileri, şiddet olaylarının artmasını ve can kayıplarını yakından izliyor” dedi.

Barışçıl gösteri ve ifade özgürlüğünün her ülke için geçerli olan temel haklardan olduğunu ve İran’ın da istisnai olmadığına dikkat çeken Mogherini, AB’nin son günlerde İranlı liderler ile iletişimde bulunduğunu belirtti.

AB Dış İlişkiler Temsilcisi, “İlişkimizin temelini oluşturan açıklık ve saygı çerçevesinde, tüm taraflardan şiddet eylemlerinden kaçınmalarını ve ifade özgürlüğünü garanti altına almalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Macron’dan itidal çağrısı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İranlı mevkidaşı Ruhani ile yaptığı telefon görüşmesinde itidal çağrısında bulundu.

Bir haftadır devam eden protesto gösterilerinde ölenler ve yaralı sayısı konusunda endişesini dile getiren Macron, Ruhani’ye protestoya ve İfade özgürlüğüne saygı duyulması gerektiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın bu hafta sonu İran’a gerçekleştirmeyi planladığı ziyaretin başka bir tarihe ertelendiği belirtildi.

Le Drian’ın cuma ve cumartesi günü İran’a bir ziyaret düzenleyeceği açıklanmıştı.

İran medyasında, Ruhani’nin, Fransa’dan İran rejimine karşı çalışan Paris’te yeniden yapılanan Halk Mücahidleri Örgütü’ne karşı hareket geçmesini istediği bilgisi yer aldı.

Protestolarda 21 kişi hayatını kaybetti

İran’da, ekonomik sıkıntı, Ruhani’nin hükümet politikaları ve bölgesel müdahaleleri protesto etmek amacıyla başlayan gösteriler bir haftadır devam ediyor.

Gösteriler sırasında, şu ana kadar toplam 21 kişi hayatını kaybederken yüzlerce kişi de tutuklandı.

Protestoların, 2009’da eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın yeniden seçilmesine karşı düzenlenen ve rejim tarafından şiddetle bastırılan protestolardan bu yana yaşanan en büyük protesto dalgası olduğu belirtiliyor.