Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ruhani: Trump, Saddam ile aynı kaderi paylaşacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 1980-1988 yılları arasında yaşanan İran-Irak savaşına atıfta bulunarak, ABD Başkanı Donald Trump’ı tıpkı Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin gibi başarısız olacağını ve Tahran’ın füzelerinden vazgeçmeyeceğini söyledi.

Tahran, dün, menzilleri bin 500 ile 2 bin arasında değişen, ‘İmad’, ‘Hurremşehr’, ‘Zülfikar’ model balistik füzeleri üzerinde bir değerlendirme yaparken, İran Devrim Muhafızları ile İran ordusu Hava ve Deniz Kuvvetleri, Hürmüz Boğazı yakınlarında ortak bir askeri tatbikat gerçekleştirdi.

İran’ın savunma yeteneklerini günden güne güçlendireceğini belirten Ruhani, açıklamalarıyla Tahran’ın geliştirdiği ve Batı’yı endişelendiren füzelere işaret etti.

“Savunma kapasitemizi asla azaltmayacağız”

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre, Tahran’ın güneyinde gerçekleşen bir askeri geçit töreninde konuşan Ruhani, “Savunma kapasitemizi asla azaltmayacağız. Aksine günden güne artacağız. Füzelere karşı kızgınlığınız, onların ne denli etkili bir silah olduklarını gösteriyor. Füzelerimizin değerini biliyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz Mayıs ayında İran ile P5+1 (İngiltere, ABD, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya) ülkeleri arasında 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiklerini açıklamıştı. Ardından geçtiğimiz ay İran’a yönelik yaptırımlar yeniden uygulanmaya başlandı. ABD’nin bu adımı İran ile gerginliklerin yaşanmasına neden oldu.

Ruhani, başkent Tahran’da İran-Irak savaşı anma töreni sırasında konuşmasını yaparken, İran Körfezi’nde Bender Abbas Limanı’nda deniz gücünü gösteren tatbikatlar gerçekleşti.

Tahran, ABD’nin İran ham petrol satışlarını durdurmaya yönelik yaptırımlarına tepki olarak, Körfez’deki diğer petrol ihracatlarını durdurmaya yönelik askeri harekat yapılabileceğini belirtmişti. Buna karşılık Washington, Körfez’de petrol nakliye rotalarını koruyan bir filo kurma çalışmaları başlattı.

“Trump, acı çekecek ve Saddam Hüseyin ile aynı kaderi paylaşacak”

Ruhani, İran devlet televizyonundan yaptığı konuşmada, “İran, ABD’yi kızdıran füzeler de dahil olmak üzere savunma silahlarından vazgeçmeyecek. Trump, acı çekecek ve Saddam Hüseyin’le aynı kaderi paylaşacak” şeklinde konuştu.

Öte yandan İran basınında yer alan haberlerde, Körfez’de Cumartesi günü gerçekleşen deniz tatbikatına yaklaşık 600 geminin katıldığı bildirildi. İran birkaç gün önce Körfez bölgesindeki petrol gemilerinin geçiş yolu üzerinde, ülkenin düşmanlarını bekleyen ‘Vurucu Cevap’ adlı bir hava kuvvetleri tatbikatı yapmıştı.