Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ruhani’nin kardeşi tutuklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Yargı Kurumu Sözcüsü Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin kardeşi ve özel danışmanı Hüseyin Feridun’un, finansal suçlamalar nedeniyle tutuklandığını açıkladı.

Gulam Hüseyin yaptığı basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin kardeşine yöneltilen suçlamanın finans konusunda olduğunu belirterek, söz konusu dosyada bazı diğer sanıkların da tutuklandığını da söyledi. Kefaletin ödenmesi durumunda, Feridun’un tutuksuz yargılanacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı’nın ismi ülkede yaklaşık bir senedir yolsuzluk ve mali suçlarla anılır oldu.

Teftiş Kurulu Başkanı Nasır Sirac konuşmasında, Feridun’un Refah Bankası’na kendine yakın bir isimin müdür ataması için baskılar yaptığı ve son olarak da mali suçlara karıştığını ifade etti. Sirac, bankanın yönetimine geçen o ismin görevinden alındığını sözlerine ekledi.

Tasnim Haber Ajansı’nın aktardığı bilgilere göre, Feridun isminin bağlantısı olduğu diğer dosya ise ‘Millet Bankası’ ve müdürünün olduğu dosyalar olarak belirtiliyor. Banka müdürü geçtiğimiz günlerde, İran Devrim Muhafızları tarafından ‘büyük yolsuzluk’ suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.

Muhafazakar kesim de defalarca yolsuzluk suçlamalarına ismi karışan Feridun’un yargılanmasını talep ediyor.

Son aylarda Cumhurbaşkanı Ruhani ve Muhafazakarların başında bulunduğu İran Yargı Kurumu arasında şiddetli tartışmalara şahit olunmuştu.