Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ruhani’ye ‘ABD siyaseti uygulama’ ithamı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Uzmanlar Meclisi Başkanı Ahmet Cenneti, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yi Devrim Muhafızları’na karşı ABD siyaseti uygulamakla suçladı. Bu suçlama, Ruhani ile Devrim Muhafızları liderinin görüşmesinden birkaç gün sonra geldi.

Cenneti, Ruhani’nin daha önceki konuşmalarına işaret ederek şöyle dedi, “Bugün sorunlar katlanarak artmıştır ve düşman dolaylı yollardan Devrim Muhafızları’nı tahrip ederek liderlikle ve sistemin sağ kolu olan Devrim Muhafızları’yla savaşmaktadır. Devrim Muhafızları’nı daha fazla silahlanmak istemesi sebebiyle eleştirmek, ABD siyasetini ülkenin iç işlerine karıştırmamız anlamına gelir” dedi. Cenneti eleştirilerine şöyle devam etti, “Rejimin yıkılması meselesi, öyle bir kere ortaya atılıp unutulacak bir mesele değildir. Düşman, rejimin yıkılmasını içeriden başlatmak istemektedir.”

Ruhani, geçtiğimiz ay Devrim Muhafızları’na son derece şiddetli eleştiriler yöneltmişti. Bu eleştirilerin sebebi, Devrim Muhafızları’nın ekonomi ve yatırımlar konusunda kendisine verilen rolle ilgiliydi. Ruhani, Devrim Muhafızları’nı ‘silah sahibi hükümet’ nitelendirmesiyle eleştirmişti. Yine Ruhani geçtiğimiz seçimlerde rakibi olan muhafazakarların adayı İbrahim Reisi’yi sert sözlerle tenkit ederek şöyle demişti, “Halk 38 yıldır idamlar ve hapis dışında bir şeyler görmek istiyor”

Ruhani ile Devrim Muhafızları arasındaki çekişme şöyle başlamıştı: Ruhani Kudüs gücü komutanı Kasım Süleymani’nin kendisini uyardığı sırada, Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi’nin “Eğer hükümet silahlanmazsa sonu hezimet olur” sözünü eleştirmişti.

Bu hususta Cenneti şunları söyledi, “Onlar sisteme karşı açıkça savaş açamadıklarından Devrim Muhafızları’nın adını kullanıyorlar.”

Ruhani, çekişmelerden aylar sonra, geçtiğimiz pazartesi günü iki tarafın gerilimi yatıştırmaya çalıştığı bir zeminde, Devrim Muhafızları’nın beş önemli komutanıyla bir araya geldi.

Devrim Muhafızları; Keyhan gazetesinin, görüşmede ‘ekonominin hükümet ile Devrim Muhafızları arasında pay edileceği ve yeni hükümetin teşkili konuları ele alındı’ iddialarını yalanladı.

Toplantıya katılan komutanlardan biri olan Basic Gulamahsin, görüşmenin herhangi bir protesto içermediğini, konuların samimi şekilde ele alındığını söyledi. Ancak Keyhan gazetesine yansıyan haberler de, Ruhani’nin sözlerinin Devrim Muhafızları tarafından protesto edildiği şeklindeydi. Gazetenin haberine göre Devrim Muhafızları, aracı olmaksızın ve açıkça hükümet politikalarının propagandasını yaptılar. Ruhani’den ulusal çıkarlara ve devrime zarar veren sözlerine son vermesini istediler.

Bu görüşmenin ardından İran resmi haber ajansının (İRNA) yayınladığı haberde, Ruhani’nin yeni hükümete ve Devrim Muhafızları’na desteğini belirterek, “Ruhani, kurumlar arasında uyum ve ülkenin birliğinin korunmasını istemektedir” bilgisi yer aldı.