Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Ruhani’ye ölüm’ tehdidi gerilimi artırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’ın Kum şehrinde molla eğitim merkezi öğrencileri tarafından geçtiğimiz hafta Perşembe günü düzenlenen protesto eyleminde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yi ölümle tehdit eden pankart açılması, ülkedeki gerilimi tırmandırdı.

Önceki gün konuya ilişkin tartışmaların yeniden alevlenmesi üzerine Devrim Muhafızları açıklama yaparak, söz konusu pankartın açılmasında rol oynadıkları yönündeki iddiaları reddetti.

Ülkedeki dini merciler de olayın ardından yaşananları tasvip etmediklerini ifade etmek için gerilimin yükseldiği eğitim merkezine ziyarette bulundu.

İranlı milletvekili Fatma Saidi ise tehditle ilgili olarak İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fadli hakkında soruşturma başlatılması için bazı milletvekillerinden imza topladığını açıkladı.

Öte yandan Faize Haşimi de, babasına yönelik suikast işaretleri veren pankartın açılmasının ardından, eski İran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin (babasının) ölüm nedenine ilişkin soruşturma çağrısında bulundu.

Bu arada Ruhani’yle ilgili açılan pankartın hikayesi, geçtiğimiz hafta Kum şehrinde molla eğitim merkezindeki bazı mollaların protesto eylemlerine dayanıyor. Eylem sırasında bir mollanın ‘Müzakere isteyenin akıbeti sıcak yüzme havuzu olur’ yazılı pankartı açması, Esedullah Alem’e ait villanın yüzme havuzunda ölü olarak bulunan eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani’ye gönderme olarak yorumlandı. Söz konusu pankart, İranlı kaynakların değerlendirmelerine göre, dolaylı yoldan Ruhani’ye yönelik ölüm tehdidi içeriyor.

Olayla ilgili tepkiler sadece İranlı milletvekilleriyle sınırlı kalmadı, bilakis Haşimi Rafsanci’nin ölümüyle ilgili bazı şüpheleri yeniden gündeme geldi.

Tartışmalı pankarta tepkiler büyüyor

Duruma tepki gösteren Ayetullah Nasır Mekarim Şirazi, molla eğitim merkezinde açılan pankart için ‘kelimenin tam anlamıyla felaket’ ifadesini kullandı. Şirazi, Devrim Muhafızları’nda görev alan bazı önemli isimlerin de eylemde bulunduğuna işaret ederek, İran’ın içinde bulunduğu ‘hassas bir dönemde’ Ruhani’nin ölümle tehdit edilmesini şaşkınlıkla karşıladığını belirtti. Şirazi, Devrim Muhafızları’na çağrıda bulunarak bu konudaki net tutumunu ortaya koymasını talep etti.

Şirazi, “Protestoda yer alan bir katılımcı, Ruhani’yi ölümle tehdit eden bir pankartı kaldırarak dini merciye ve eğitim merkezine en büyük kötülüğü yaptı. Aynı zamanda başka bir konuda dolaylı yoldan itirafta bulundu” dedi.

İran medyasına göre, Ayetullah Hüseyin Nuri Hemedani, bu tür sloganları “üzüntüyle” karşıladığını belirterek, bu ifadelerin gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

İran Devrim Muhafızları’ndan tepki: Olayla ilgimiz yok!

İran Devrim Muhafızları ise olayla ilgili bir bağlantısı olmadığını açıkladı. Devrim Muhafızları’ndan yapılan açıklamada, protesto gösterilerinin düzenlenmesinde kendilerinin herhangi bir rolü bulunmadığı ve orada bulunan bazı üyelerinin programı hakkında bilgi sahibi olunmadığı belirtildi. Açıklamada, eylem sırasında açılan pankarta sert tepki gösterilirken, olayların ‘kendiliğinden’ geliştiği ifade edildi.

İranlı Milletvekili Fatma Saidi de Twitter hesabından paylaştığı mesajda, Kum’daki protesto gösterileri ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani’ye yönelik ölüm tehditleriyle ilgili İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fadli hakkında soruşturma açılması için imza topladığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri de konuyla ilgili önceki gün yaptığı açıklamada, “Ülkenin içinde bulunduğu koşullar hükümetin zayıflatılmasına elverişli değil. Hükümetin zayıflatılması, İran’ın ve rejimin zayıflatılması demektir. Kim İran’ı önemsiyorsa, ülke yönetimine yardım etmelidir” dedi.

Haşimi Rafsancani’nin ölüm şekline dair soru işaretleri

İnsaf News Haber Ajansı’na göre, Haşimi Rafsancani’nin kızı Fatma Rafsancani, şu ifadeleri kullandı:

“Kum’daki bir eğitim merkezinde İran’ın seçilmiş Cumhurbaşkanına yönelik ölüm tehdidi, babamın ölümüyle benzerlik taşıyor. Bu pankart, babamın ölümünün suikast sonucu olduğu ve suda boğularak öldürüldüğüne ilişkin açık bir beyandır.”

Rafsancani’nin diğer kızı Faize Rafsancani de babasının ölüm nedeninin, ailesi için halen belirsizliğini koruduğunu söyledi.

Öte yandan Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi (DMTK) Başkanı Gulam Rıza Misbahi Mukaddem, Meclis Başkanı Haşimi Şahrudi’nin sağlık problemleri dolayısıyla meclisteki çalışmaların aksamayacağını açıkladı.

Misbahi Mukaddem, kanser teşhisi konulan Şahrudi’nin vefat etmesi veya uzun bir süre meclisteki oturumlara katılamayacak durumda olması halinde İran Dini lideri Ali Hamaney’in yeni bir meclis başkanı seçeceğini kaydetti.