Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rus bilim adamından Skripal’a karşı kullanılan sinir gazı itirafı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rus bilim adamı Vladimir Uglev geçmişte, eski Rus ajan Sergey Skripal’a Londra’da düzenlenen suikast girişiminde de kullanılan sinir gazının üretimine ve geliştirilmesine katkıda bulunduğunu itiraf etti.

Rusya’nın Saratov bölgesindeki bir devlet laboratuarında çalışan Uglev, BBC’ye verdiği röportajda, “Noviçok ismi verilen programın amacı, Rus kimyasal silahlarının geliştirilmesi ve güçlü bir sinir gazı üretmekti” diye konuştu.

71 yaşındaki Uglev, Salisbury’de geçen ay Sergey Skripal ve kızı Yulia’ya düzenlenen saldırıda kullanılan A 234 (Noviçok) sinir gazını kendisinin icat ettiğini iddia etti. Noviçok maddesinin bileşiminin çok güçlü olduğunu ve buna maruz kalan kimsenin hayatta kalamayacağına inandığını söyleyerek, Sergey ve kızının küçük miktarda doza maruz kalmış olabileceklerini belirtti.

Sergey ve kızının bu sinir gazına maruz kalan ilk kişiler olmadığına dikkat çeken Uglev “Askeri eğitim zemininde ve farklı durumlarda bu maddeyle zehirlenmiş onlarca kişi olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Rus bilim adamı Andrey Zeleznikov’un da bu gazın kurbanı olduğunu dile getiren Uglev, Zeleznikov’un gazı geliştirmek amacıyla laboratuarda çalıştığı esnada yaşanan bir kaza nedeniyle bu gaza maruz kalarak öldüğünü bildirdi.