Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rus devriyeleri, Suriye’nin güneyinde güvenliği sağlamaya çalışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’nin güneyindeki bölgelerde muhaliflerle Moskova arasında yapılan ‘anlaşma’ sonrasında, bölgeler Rusya’nın denetiminde rejim güçlerine teslim edildi. Anlaşmanın uygulanmaya başladığı günden bu yana bölgede çatışmasızlık sürerken, çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalan halkta evlerine dönmeye devam ediyor.

Suriye’nin güneyinde yer alan bölgeler, rejime teslim edilmeden önce şiddetli çatışmalara tanık olmuş ve halk çatışma hattından kaçmak için bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı. Rejimin bölgedeki hâkimiyetinden sonra Rus polisi bölge halkına tekrardan köylerine ve şehirlerine dönmeleri için izin verirken, dönüşler için bütün köy ve ilçelere belirli tarihler aralığında süre tanındı. Rus devriyeleri geri dönenlere yardımcı olurken, anlaşma gereği birliklerine çekilmesi gereken rejim güçlerinin halen bölgede bulunması evine dönenlerin endişelenmesine sebep oluyor. Dönüş yapanlar, rejimin sivillere yönelik baskın yapmasından ve tutuklamalardan endişe duyarken, rejim güçleri dönüşlerinin ilk haftasında 70’ten fazla genci gözaltına aldı.

Elektrik sorunu

Dera kentinin batısında yer alan köydeki evine dönen bir vatandaş, “Anlaşmaya dahil edilen güneydeki bölgeler, elektrik gibi temel hizmetlerden mahrum. Son yaşanan şiddetli çatışmalarla birlikte elektrik şebekeleri tahrip olmuştu. Bazı bölgelere verilen sınırlı elektriğin süresi 4 saati aşmıyor” dedi.

Su sorunu

Halkın ihtiyaçlarına yönelik bölgedeki su şebekeleri ise aktif değil. Bölge halkı, kuyudan çıkarılan ve su tankerleriyle mahallelere taşınan sudan satın almak zorunda. Aynı şekilde rejim güçleriyle çıkan çatışmalarda bölgedeki birçok fırın da yok edildi. Dönüş yapanlar ekmeğini fırın olan uzak bölgelerden temin etmeye çalışıyor.

Beslenme sorunu

Gıda malzemeleri konusunda da problem yaşayan bölge halkı, pazarlarda sebze ve meyve bulmada sıkıntı çekerken, fiyatlar da oldukça pahalı. Pirinç, şeker, yağ ve bebek sütü gibi temel gıda maddeleri, diğer pazarlardan getirtilerek mağazalarda tedarik edilse de bu ürünlerin fiyatları gerçek fiyatının iki üç katı oluyor.

Barınma

Dönüş yapanlardan evleri yerinde olanlar kendi evlerine yerleşirken, aralarında rejim destekçileri tarafından yağmalanmış evleri olanlar da var. Şiddetli çatışmalarda evleri kullanılamaz hale gelenler ise ya akrabalarına sığınıyor ya da ev kiralamak zorunda kalıyor. Ev inşası için gerekli malzemeler mevcut ancak fiyatlar ateş pahası… Maddi durumu iyi olmayanların yeniden bir ev inşa etmesi ise neredeyse imkansız durumda.

Bölgede istikrarsızlık sürüyor

Ayrıca bölgedeki güvenlik noktasında istikrarsızlığın halen sürdüğü belirtiliyor. Rejim güçlerinin bölgede varlığını sürdürmesi, evlere baskın yapması, tutuklamaların yaşanması ve zorunlu hizmet adı altında gençlerin rejim saflarında çatışmaya zorlanmaları gibi faktörler bölgedeki istikrarın muğlaklığını gözler önüne seriyor.

Rus desteği yetersiz

Suriye’nin güneyinde rejimin kontrolündeki bölgelerde devriye gezen Rus askeri polislerin sayısı, alanın genişliği karşısında yetersiz kalıyor.

Bölgedeki Rus güçleri, rejim birliklerinin anlaşmayı ihlal edecek türden yanlışlar yapmasına engel olmaya çalışıyor. Ruslar bölgede olası bir ihlalin yaşanması durumunda bunu haber vermek için sürekli birbirleriyle iletişim halindeler. Kaynakların aktardığına göre, Rusya bölgedeki sessizliği koruyarak, evlerine dönüş yapma konusunda mültecileri teşvik etmeyi hedefliyor.