Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rus güçlerinin Suriyeli askeri dövmesi rejimi rahatsız etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Rus birliklerin Suriye rejim güçlerinden bir subay ve beraberindeki birkaç askeri halkın önünde dövmesinin, rejim çevrelerinde büyük rahatsızlık meydana getirdiğini belirtti.

SOHR, önceki gün yaptığı açıklamada başkent Şam’ın güneyinde tahliye edilen Babila kasabasında rejime bağlı bir subay ve beraberindeki birkaç askerin Rus güçlerince dövüldüğünü duyurdu. Açıklamaya göre Ruslar, yaptıkları tahliye anlaşmasıyla güvence verdikleri bölgedeki evlerin rejim güçlerince yağmalandığını iddia etti.

Rejim ve müttefiklerinin, halkın gözü önünde yaşanan hadiseyi büyük öfkeyle karşıladığı, rejimin özellikle Yermuk Kampı’nda DEAŞ ile mücadele edildiği bir dönemde bu olayın yaşanmasından ciddi biçimde rahatsız olduğu ifade edildi.

SOHR, olaydan önce Rus generalin bölgedeki rejim birliklerini topladığını ve Güney’de yapılan anlaşmaya ve talimatlara herkesin uyması gerektiğini söyleyerek tarafları uyardığını aktardı.

Ülkenin güneyinde DEAŞ ve rejim arasındaki çatışmalar sürüyor. SOHR’un bölgeden aktardığı son rakamlara göre, çatışmaların başlangıcından bu yana rejim birliklerinden 227, DEAŞ tarafında ise 212 kayıp meydana geldi.