Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rus istihbarat servisinin Macron’la ilgili bilgi topladığı iddia edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya İstihbarat uzmanlarının, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim kampanyasına yönelik ‘Facebook’ üzerinden takma isimli hesaplarla casusluk yapmaya çalıştığı iddia edildi.

ABD Kongre üyesi bir kaynak, Macron’un, yürüttüğü başkanlık seçim propagandası süresince Ulusal Cephe Partisi Başkanı Marine Le Pen ve diğer adayları hezimete uğratmaya çalıştığını söyledi. Rus istihbarat elemanlarının, Macron’un, kampanya sorumlularını ve ona yakın olanları takip etmek için, ‘Facebook’ üzerinden yaklaşık 24 hesap açtığının altını çizdi.

Facebook şirketi nisan ayında, Fransa seçimleri hakkında yanıltıcı bilgiler yayan şüpheli hesapları kapatma işlemlerine başladığını bildirdi. Fakat hesaplara sızmaya çalışanlar hakkında herhangi bir rapor yayınlanmadı.

Rusya, Fransa seçimlerine siber yolla sızmaya çalışarak müdahale ettiğini ve e-mail ve belgeleri sızdırdığını reddetti.

ABD istihbaratı mayıs ayında Reuters’a, Fransa seçimlerine müdahale etmeye çalışanların Rusya hükümetine bağlı olduklarını bildirdi. Fakat kesin delil sunmadılar.

Bir ABD Kongre üyesi, casusluk girişiminin Macron’un seçim kampanya sorumlularına yönelik olduğu bilgisini verdi. Kaynaklar, Rus casusların, kampanya sorumluların arkadaşlarıymış gibi görünerek sızmaya çalıştıklarını ve özel kaynaklardan gizli bilgiler almak için, istihbarat toplamaya çalıştıklarını aktardı.

Rus askeri istihbarat birimi, ABD seçimlerinde Demokrat Parti Ulusal Komitesi’ne siber saldırı ve siyasi hedeflerinin olmasıyla suçlanmakta.

Macron’un seçim kampanya sorumlularının hesaplarına yapılan siber saldırı başarılı oldu. Fransa seçimlerinin ikinci turunda belgeler internette yayınlandı. Fransa’da hukuk ve istihbarat yetkilileri seçim kampanyasına bağlı olarak gerçeklesen siber saldırı faaliyetinde alenen hiç kimseyi suçlamadı.