Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rus kaynak: İhlaller İdlib Anlaşması’nı tehdit edebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rus Savunma Bakanlığı, Halep ve Hama kırsalındaki bölgelere yapılan bombardıman sonucu 2 Suriyeli askerin öldüğünü açıklayarak, bu saldırının 17 Eylül’de İdlib’te silahtan arındırılmış bölgenin kurulması için anlaşmaya varılmasından bu yana yapılan en kötü ateşkes ihlali olduğunu belirtti.

Rusya’nın Suriye’deki Ateşkes İzleme Merkezi Başkanı Korgeneral Vladimir Savçenko’nun Rus haber ajansı Ria Novosti’de yer alan açıklamasına göre, son 2 günde Hama kırsalındaki Jurin, silahlı gruplar tarafından başlatılan bombalı saldırılara sahne oldu.

Rejim güçlerinden 2 Suriyeli askerin hayatını kaybettiğini, 3 askerin de yaralandığını bildiren Savçenko, Ceb Mağarası, Tedef köyü ve Halep’e bağlı Şahba’da yer alan Ulusal Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin de hedef alındığını açıkladı.

Rus askeri yetkililerin açıklamasında bombardımanın başlatıldığı noktaların belirtilmemesine rağmen Duma Savunma Komitesi’nden bir kaynak Şarku’l Avsat’a, ‘ihlallerin İdlib’in kırsal alanlarında başladığını’ belirtti. Rusya ile Türkiye arasındaki anlaşmanın olumlu gitmesine rağmen söz konusu durumun kötüye işaret olduğunu ifade etti. Ateşkesin, anlaşmaya uymayan terör gruplarını kapsamadığını vurgulayan kaynak, radikal grupların anlaşmayı zayıflatmaya çalıştığını öne sürdü.