Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rus komutan Tel Aviv’de Suriye dosyasını görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’nin güneyinde görevli Rus komutan General Vladimir Ivanovsky dün Tel Aviv’deki Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nda yaptığı görüşmelerde Suriye’deki son gelişmeleri ele aldı.

İsrail’deki kaynaklar, Suriye’nin güneyindeki gerilimi azaltma bölgelerinde ülkesine bağlı güçlerden sorumlu olan Ivanovsky’nin İsrail ordusundaki üst düzey subaylarla görüşmek için İsrail’i ziyaret ettiğini bildirdi. Kaynaklar, yapılan görüşmelerde İran güçlerinin Golan Tepeleri’nin doğu kısmından uzaklaştırılması ve Suriye rejiminin Suriye’nin güney bölgelerinin tamamında konuşlanması konularını ele aldıklarını bildirdi.

Rusya ve İsrail Genelkurmay ikinci Başkanları, iki yıldan bu yana Suriye’deki durumla ilgili görüşmelerde bulunuyor. İsrail Başbakanı Netanyahu ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in yanı sıra Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman da Suriye ile ilgili sürekli olarak temaslarda bulunuyor. Netanyahu, dün düzenlenen kabine toplantısında Suriye’deki durumla ilgili Putin’in yanı sıra ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile de görüşmelerde bulunduğunu açıkladı. Netanyahu oturumun başında şunları söyledi:

“Hafta sonu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bölgesel meseleler ve Suriye hakkında görüşmelerde bulunduk. Suriye’deki duruma bizi yönlendiren temel ilkeleri bir kez daha açıkladım. Öncelikle İran, Suriye’den tamamen çekilmeli. İkinci olarak, İran ajanlarının Suriye’de ve İsrail sınırına yakın bir şekilde askeri olarak harekete geçme teşebbüslerine ve girişimlerine karşı çalışmalar yürütüyoruz. Gelecekte de konuyla ilgili çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bütün Suriye topraklarında bu duruma yönelik çalışacağız.”