Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rus muhalif lider Navalny, protesto gösterilerinde gözaltına alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in siyasi rakibi olan muhalif lider Aleksey Navalny, dün Moskova’da gözaltına alındı.

18 Mart’ta yapılacak olan başkanlık seçimlerini boykot çağrısında bulunmaya çağıran protesto yürüyüşüne katılan Navalny, Rus polisi tarafından gözaltına alındı.

Navalny’nin protesto hamlesi Kremlin’i kızdırdı

Navalny’nin, Putin’in kazanmasına kesin gözüyle bakılan seçimleri etkileme şansı yok. Yine de, Muhalif liderin sosyal medyayı kullanma becerisi ile gençleri protesto etmeleri yönünde harekete geçirmesi, Kremlin’i oldukça kızdırdı.
Muhalif Navalny, seçimlere yaklaşık iki ay kala, yüzden fazla şehirde ‘Bu seçim değil, bir oyun’ sloganıyla büyük protesto gösterileri düzenlemeye karar verdi.

“Benim için değil, geleceğiniz için dışarı çıkın”

Navalny’nin resmi Twitter hesabından gözaltına alındığına dair bir tweet paylaşıldı. Tweette ayrıca şu ifadeler kullanıldı, “Önemli değil. Tverskaya Caddesi’ne gidin. Benim için değil, geleceğiniz için dışarı çıkın.”

Muhalif lider Navalny’nin web sitesinde ise şu bilgiler yer aldı, “Aleksey Navalny, Moskova’nın merkezindeki bir polis karakoluna götürüldü. Polis yaptığı açıklamada, gösteri yasalarını ihlal etmekle suçlandığını ve bu cezanın en fazla 30 gün hapis olduğunu bildirdi.”

Navalny’nin destekçisi 180 kişi de gözaltına alındı

Polis, protesto gösterilerine katılan yaklaşık 180 kişiyi gözaltına alırken, Tverskaya Caddesi’ndeki protestolarda Navalny’ye eşlik eden protestocuları dağıtmak zor oldu.

Navalny’nin seçimleri boykot etme çağrısını desteklemek için, Moskova’nın yaklaşık bin 448 kilometre doğusunda yer alan Yekaterinburg kentinde, yaklaşık bin protestocu, eksi 10 dereceye rağmen dışarı çıktı.

Muhalif lideri protestolar nedeniyle 3 kez gözaltına alındı

41 yaşındaki Navalny, 2017’de izinsiz gösteri düzenlemek suçuyla üç kez gözaltına alındı. Rusya genelinde binlerce kişinin katıldığı gösterilerde yüzlerce kişi de gözaltına alındı.

18 Mart’ya yapılacak olan başkanlık seçimlerine aday olmaktan Rusya Seçim Komitesi tarafından men edilen Navalny, Ruslara bu seçimleri boykot etme çağrısında bulunarak, katılım oranını etkilemeyi düşünüyor.

Navalny konu hakkında değerlendirmede bulunduğu bir röportajında, “Şu an gerçek bir seçim yok. Bize gerçek bir seçim sunulmasını istiyoruz. Bu, Putin’in yeniden seçilmesi için yapılıyor” demişti.

Muhalif liderin 12 Haziran’da Rusya’nın büyük şehirlerinde düzenlediği protesto gösterilerinde binlerce kişiyi toplaması nedeniyle, Kremlin için bir tehdit kaynağı olduğu ortaya çıkmıştı.

Kremlin: Başkanlık seçimi adil olacak

Kremlin ise yaptığı açıklamada, “Başkanlık seçimi adil olacak” ifadelerini kullandı.

Kremlin yetkilileri, “Navalny ve destekçilerinin fazla gücü yok. Sadece toplumsal öfkeyi kışkırtmaya çalışıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

2000 yılından beri ülkeyi yöneten Putin, Stalin’den sonra en yüksek askeri rütbeye getirilen ikinci parti önderi olan Sovyet lider Leonid Berejnev’den daha uzun süre iktidarda bulundu.